Inwazja Zombie i inne propozycje :)

Dorota Kwiatkowska

Z okazji Dnia Dziecka chciałabym Wam zaprezentować kreatywne rozwiązania projektantów dydaktycznych, na jakie natrafiłam w głębokim zasobniku internetu. I chociaż wiele z nich było (niestety) tylko krótkimi eksperymentami dydaktycznymi, to często były czymś więcej, niż śmiesznym/dziwnym/strasznym tematem. Może za wcześnie zarzucono próby? Jedno jest pewne, ich projektanci na pewno nie zapomnieli o tym, jak to jest być dzieckiem...

1. David Beckham – moda, uroda, życie miłosne. Staffordshire University skierował ten aż 12-tygodniowy kurs w szczególności do pań. Piłkę nożną, hmm…, wrzucono do didaskaliów. Wyobraźcie sobie, całych 12 tygodni analizy osobowości i fotografii celebryty-(piłkarza) :)
  2. A jeśli nie jesteś/byłeś fanem Davida, być może bardziej spodobałby Ci się kurs The Sociology of Fame and Lady Gaga (Socjologia sławy Lady Gagi), zaproponowany przez University of South California. Na dokładkę prowadzony przez nauczyciela – Wielkiego Fana Gwiazdy! Celem kursu była analiza osobowości i drogi do sławy tej dosyć oryginalnej wokalistki.
  3. Propozycje dla siebie mogli również znaleźć miłośnicy Gwiezdnych wojen. Królewski Uniwersytet w Belfaście przygotował kurs dla adeptów ścieżki Rycerza Jedi (Feel The Force: How To Train in the Jedi Way). Oprócz mechanizmów psychologicznych, jakie stoją za działaniami Jedi, studenci pochylali się m.in. nad problemami przeznaczenia, dualizmu, ojcostwa czy faszyzmu. Jedi to naprawdę nośny temat!
  4. Jak oglądać telewizję (How to Watch TV) to propozycja Montclair State University o banalnym tytuliku, ale zupełnie sensownej treści (jeśli przyjmiemy, że w ogóle warto oglądać TV). Założeniem kursu była pomoc uczestnikom w wypracowaniu konstruktywnego sposobu korzystania z tego medium.
  5. Studenci nowojorscy mają możliwość nauczenia się wszystkiego o... syropie klonowym :) Alfred University w Nowym Jorku proponuje kurs produkcji tej słodkości, wraz z gęstym tłem historycznym :)
  6. Mój ulubiony – Elvish – język Elfów z trylogii Władca pierścieni! To propozycja University of Wisconsin, dla wszystkich, którzy mieliby ochotę trochę pogawędzić z Legolasem lub Thranduilem. Czyli znów propozycja dla pań ;)
  7. Idziemy dalej... :) Filozofia Simpsonów (The Simpsons and Philosophy), to całkiem poważna propozycja filozoficznej analizy tej słynnej kreskówki z perspektywy Platona, Nitzchego i innych myślicieli. Kurs proponował Uniwersytet Berkley. A jeśli ktoś woli bardziej fantastyczne klimaty – podobną porcję filozofii może przyjąć w towarzystwie bohaterów Star Trek, w Georgetown University.
  8. A propos fantastyki… duża porcja Zombie w zestawieniach najdziwniejszych kursów… jako postaci kultury popularnej i jako pretekstu do analizy zachowań ludzi w sytuacjach katastrof. Temat podjęło kilka uniwersytetów, ale najbardziej wart wspomnienia jest kurs Surviving the Coming Zombie Apocalypse: Disasters, Catastrophes, and Human Behavior, zrealizowany w Uniwersytecie Stanowym w Michigan. Kurs w pełni online czaruje profesjonalną oprawą multimedialną (rodem z horroru, zresztą nagradzaną). W jego trakcie studenci, pracując grupowo, mierzą się z trudnościami aby przetrwać zagładę (najazd obcych, czy inną katastrofę). Podczas kursu mają okazję m.in. zastanowić się dlaczego jedni ludzie przeżywają kataklizmy, podczas gdy inni w nich giną, a także jakie znaczenia mają planowanie, przygotowania oraz zarządzanie w sytuacji katastrofy. Bardzo podoba mi się myśl przewodnia kursu, która mówi, że o przetrwaniu decyduje współpraca zespołowa, a nie indywidualne starania jednostki. Mamy zatem jednocześnie kurs z kompetencji miękkich :)
  9. I dalej tematyka Obcych – zawsze gotowa na wyzwania! Aliens: Close Encounters of a Multidisciplinary Kind to propozycja Hampshire College, której bohaterami są przybysze z obcych galaktyk. Opis kursu zachęcał: “wszystko czego chcesz się dowiedzieć o obcych, ale zawsze bałeś się zapytać (naukowców)”. Uczestnicy kursu mieli okazję rozważań nad pozaziemską inteligencją z różnych perspektyw – od historycznej (historia UFO, ludzi, którzy twierdzą, że je widzieli), przez psychologiczną i socjologiczną, po najnowsze osiągnięcia nauki, próbującej zbadać te zjawiska; a także obraz „obcych” w kulturze popularnej.
  10. A żeby na koniec nie było zbyt poważnie, zestawienie kończy propozycja Oberlin College Jak wygrać… konkurs piękności :) – na kursie How to Win a Beauty Pageant: Race, Gender, Culture, and U.S. National Identity.

Ahoj przygodo! ;)

W następnym wpisie – ranking wideoblogów.

Źródła:

Data dodania: 1.06.2015

Tagi wpisu

e-learning

Dorota Kwiatkowska

Dr nauk humanistycznych w zakresie psychologii, pracownik naukowo-dydaktyczny Instytutu Psychologii UMCS w Lublinie, koordynator ds. e-learningu na Wydziale Pedagogiki i Psychologii UMCS. Od 2002 e-nauczyciel, metodyk zdalnego nauczania i autorka kursów zdalnych (m.in. w Polskim Uniwersytecie Wirtualnym). Uczestniczyła w licznych projektach związanych z kształceniem na odległość. Interesuje się przede wszystkim zagadnieniami projektowania i prowadzenia zajęć zdalnych.