¡Mucho gusto!

Dorota Kwiatkowska


Jest absolutny (i nieubłagany) środek wakacji. Szczęściarze zbierają prawdziwki na Mazurach lub robią inne fajne rzeczy z dala od klimatyzacji. Ja jeszcze do szczęściarzy nie należę, ale umilam sobie upalne dni, jak umiem :) Nie mając siły na mądre komentarze - nawet z zakresu ulubionej metodyki - podzielę się swoimi e-learningowymi propozycjami na wakacyjną rozrywkę. Ranking to prywatny, tendencyjny, czasem nieodkrywczy i pewnie mało oryginalny, ale co tam - ważne, że jest zabawa. No i nauka, rzecz jasna :) 


Moja piątka typów na ten sezon to:


Miejsce 5: Akademia Astrologii - ciekawy przykład edukacji społecznościowej pod kierownictwem mentora (w tej roli Wojciech Jóźwiak). Technicznie ani szczególnie ładna, ani nowoczesna (większość pracy odbywa się na forum), Astroakademia pozwala dołączyć do siebie w dowolnym terminie, realizować zadania w swoim tempie i jednocześnie podpatrywać "starszaków" i ich śmiałe poczynania na astrologicznych polach. Ja ładnie proszę o więcej takich inicjatyw :) 


Miejsce 4: Niezawodne Google Maps, zwłaszcza w połączeniu z literaturą - bardzo lubię chodzić śladami bohaterów, nawet jeśli wiele miejsc nie wygląda już tak, jak kiedyś... 


Tędy Ania z Zielonego Wzgórza chodziła do szkoły :)


Miejsce 3: Lumosity - 10 minut ćwiczenia dziennie i podobno efekt murowany - a więc poprawa parametrów uwagi, pamięci, elastyczności myślenia, sprawności w rozwiązywaniu problemów oraz szybkości tegoż wszystkiego. Moje ulubione ćwiczenia to Eagle Eye oraz Word Bubbles (dodatkowo pozwala ćwiczyć słowotwórstwo w jęz. angielskim). Świetna zabawa, nawet w "okrojonej", darmowej wersji :)


Miejsce 2: Academic Earth, a tam mój ulubiony Paul Bloom z Yale University (np. The Good Life: Hapiness) oraz pewnie ze 2 tysiące innych wykładów wideo i audio (samo Yale udostępnia ich 1004!).


Miejsce 1: Babbel.com - kurs hiszpańskiego dla średnio zdesperowanych ;), a także kursy 12 innych języków. Przygotowane do zażywania w niewielkich pigułkach. Słodkich, Babbel mnie kupił :)


Enjoy!

&

¡Chao!


Sky & I

*Seth / Foter / CC BY-NC-SA


PS. A jakie są Wasze typy wakacyjne? :)


Data dodania: 31.07.2013

Komentarze do wpisu:

Za oknem upał, a w biurze przyjemny chłód, no może troszkę za gorący jest komputer. Wakacje to okres raportów. Seniorzy PG kończą w tym roku dwa projekty Grundtvig Partnership http://www.grundtvig.org.pl/projekty-partnerskie

Już wkrótce materiały opracowane w ramach projeków będą udostępnione w bazie danych http://www.europeansharedtreasure.eu/

Od 2008 mamy własny magazyn online
http://magazinefactory.edu.fi/magazines/e_senior/?str=40

Seniorzy PG prowadzą też kilka grup na FB. Nasza ulubiona to Learn with Grandma - Gdansk https://www.facebook.com/groups/221342244591943/

Zapraszam też do odwiedzenia strony projektu MATURE
http://matureproject.eu/
Jednym z kluczowych zadań projektu MATURE jest badanie w jaki sposób można pokonywać bariery uczestnictwa osób starszych w procesie kształcenia. Badanie to polega m.in. na poszukiwaniu dobrych praktyk współpracy różnych podmiotów w zakresie promowania godnego życia w późnym wieku. Osoby chętne zapraszam do współpracy i udziału w kursach pilotażowych.

Tagi wpisu

e-learning

Dorota Kwiatkowska

Dr nauk humanistycznych w zakresie psychologii, pracownik naukowo-dydaktyczny Instytutu Psychologii UMCS w Lublinie, koordynator ds. e-learningu na Wydziale Pedagogiki i Psychologii UMCS. Od 2002 e-nauczyciel, metodyk zdalnego nauczania i autorka kursów zdalnych (m.in. w Polskim Uniwersytecie Wirtualnym). Uczestniczyła w licznych projektach związanych z kształceniem na odległość. Interesuje się przede wszystkim zagadnieniami projektowania i prowadzenia zajęć zdalnych.