Pytanie - odpowiedź: pomysł na konferencję

Andrzej Wodecki

Mamy wakacje. To dobry czas. W szczególności na czytanie.

Od lat jestem wielkim fanem książek będących rezultatem dyskusji organizowanych przez www.edge.org.
Do ich treści można mieć dostęp bezpośrednio z portalu, niemniej są one na tyle interesujące, że wiele z nich po prostu kupiłem w wersji papierowej. Gorąco polecam.

Lektura ostatniej z pozycji ("This explains everything") natchnęła mnie do propozycji nowej formuły rozmów o e-learning.
Szczegóły poniżej.

Portal www.edge.org co roku prosi nietuzinkowe osoby o krótką (do 2-3 stron) odpowiedź na konkretne pytanie. Listę pytań znajdziecie na http://edge.org/annual-question. Efekty są prezentowane na portalu, w dedykowanej książce oraz na różnych konferencjach i seminariach. Kluczem jest pytanie.

Szybko przeskanowałem w głowie różne konferencje, w których uczestniczyłem i nie przypominam sobie podobnej formuły. Mamy oczywiście konferencje tematyczne, o mniejszym lub większym poziomie szczegółowości, nie znam jednak wydarzenia, którego celem byłaby odpowiedź na konkretne, co roku inne pytanie. Moja propozycja: zorganizujmy to!

Dlaczego? Może być po prostu ciekawie. Często narzucenie więzów podnosi kreatywność. Vide popularność Twittera (ograniczenie: 140 znaków), konkursy dla młodych informatyków (ten, który napisze dany kod w najmniejszej liczbie znaków wygrywa) czy przetargi publiczne.

Jak mogłoby to wyglądać?
1. Najpierw z gruba określamy obszar tematyczny.
2. Zbieramy propozycje najlepszego pytania, na które odpowiedź poprosilibyśmy prelegentów. Wybieramy najlepsze z pytań.
3. Ogłaszamy informację o konferencji. Wszystkich prelegentów prosimy po prostu o konkretną odpowiedź na to pytanie. Tytuły mogą być różne - ważne, by konkretnie odpowiadały na zadane pytanie.
4. Równolegle z konferencją otwieramy forum dyskusyjne
5. Referaty + najciekawsze wypowiedzi na forum publikujemy.

Kluczem jest pytanie. Na stronie www.edge.org jest piękny cytat z James Lee Byars: You can answer the question, but are you bright enough to ask it?

Zacznijmy więc: Jakie byłoby najlepsze możliwe pytanie, na które odpowiedź najbardziej zainspirowała by Cię do uczestnictwa w takiej konferencji?

Moja pierwsza propozycja pytania na taką konferencję:
Jak brzmiałoby najlepsze pytanie, na które odpowiedź najsilniej wpłynęłoby by na rozwój e-learning w Polsce?

zapraszam do dyskusji :)

pozdrawiam serdecznie,

aw

Data dodania: 24.08.2013

Andrzej Wodecki

Dr nauk fizycznych (fizyka teoretyczna), absolwent MBA (University of Central Lancashire, UK). Dyrektor Polskiego Uniwersytetu Wirtualnego oraz Uniwersyteckiego Centrum Zdalnego Nauczania i Kursów Otwartych Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Członek Zarządu Stowarzyszenia E-learningu Akademickiego. Inicjator i koordynator wielu polskich i międzynarodowych projektów z zakresu społeczeństwa informacyjnego. Konsultant w zakresie wdrożeń systemów informacyjnych biznesu w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi i e-learning. Wieloletnia praktyka szkoleniowa w zakresie systemów IT w zarządzaniu, e-biznesu i marketingu internetowego.