Zaczyna się...

Andrzej Wodecki

Od jakiegoś czasu jestem wielkim fanem kursów na udacity.com i coursera.com. Wiem, wiem, nie ja jeden…
Do tej pory obie inicjatywy były dla mnie źródłem 1. świetnie podanej, pasjonującej wiedzy, 2. inspiracji z zakresu metod e-learning i 3. doświadczeń jako osoby, która się uczy, a nie naucza kogoś. Uczestniczę zresztą jeszcze w bardzo ciekawym kursie z obszaru Neuroscience, i podczas gdy żona czyta obok normalną książkę, ja oglądam kolejne wykłady z pasją, którą można chyba porównać tylko z emocjami towarzyszącymi "M jak Miłość"…


Pierwsze skowronki o czymś ciekawym zaczęły ćwierkać w połowie kwietnia, kiedy to założyciel Udacity, Sebastian Thrun, poinformował, że pierwsze kilka kursów w ofercie udacity.com uzyskało akredytację Uniwersytetu Kalifornijskiego. Co to znaczy w praktyce? Otóż kurs nadal pozostaje darmowy, jednak opłata kilkudziesięciu dolarów i pomyślnie zdane testy/egzaminy w kursie odbywającym się wyłącznie on-line umożliwiają uzyskanie punktów za ten przedmiot na Uniwersytecie Kalifornijskim, a co za tym idzie w większości innych uczelni z US...


Natomiast rewelacyjna/rewolucyjna jak dla mnie informacja pojawiła się 17 maja, czyli 2 tygodnie temu: udacity ogłosiło, że uruchamia pełny program studiów magisterskich w partnerstwie z Georgia Institute of Technology oraz AT&T. Program dostępny dla ludzi z całego świata, wyłącznie on-line. Za darmo można przejść praktycznie wszystkie kursy, za certyfikat i dyplom trzeba zapłacić. Więcej informacji na: https://www.udacity.com/georgiatech oraz http://www.omscs.gatech.edu/.


Dodajmy do tego certyfikacje na coursera.org (jest spora szansa, że pójdą drogą Udacity) i zyskującą coraz większą popularność inicjatywę Fundacji Mozilla: Open Badges (http://www.openbadges.org/), a otrzymamy Nowy Wspaniały Świat.

Polecam ku refleksji, zwłaszcza Zarządcom naszego Szkolnictwa Wyższego. A wszystkich, którzy chcą nauczyć się czegoś wspaniałego, zachęcam do spróbowania. Naprawdę warto.

Zaczyna się…

pozdrawiam serdecznie,

Andrzej

Data dodania: 31.05.2013

Tagi wpisu

Nowy Wspaniały Świat

Andrzej Wodecki

Dr nauk fizycznych (fizyka teoretyczna), absolwent MBA (University of Central Lancashire, UK). Dyrektor Polskiego Uniwersytetu Wirtualnego oraz Uniwersyteckiego Centrum Zdalnego Nauczania i Kursów Otwartych Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Członek Zarządu Stowarzyszenia E-learningu Akademickiego. Inicjator i koordynator wielu polskich i międzynarodowych projektów z zakresu społeczeństwa informacyjnego. Konsultant w zakresie wdrożeń systemów informacyjnych biznesu w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi i e-learning. Wieloletnia praktyka szkoleniowa w zakresie systemów IT w zarządzaniu, e-biznesu i marketingu internetowego.