|
Peter F. Drucker, O zarządzaniu, społeczeństwie i gospodarce. Niepublikowane wykłady Druckera w wyborze i opracowaniu Ricka Wartzmana, MT Biznes, Warszawa 2011
Osoby znające Petera F. Druckera tylko z jego publikacji książkowych mają możliwość doświadczenia - choćby w części - udziału w wykładach tego wyjątkowego filozofa zarządzania. W polecanej książce zaprezentowano zbiór wykładów Druckera wygłaszanych przez niego na przestrzeni sześćdziesięciu lat - pierwszy wykład pochodzi z roku 1943, a ostatni z 2003 roku. W zdecydowanej większości są to teksty nigdy wcześniej nie publikowane, wiele z nich to wykłady, które zostały spisane z kaset wideo i zredagowane. Podejmowane tematy to m.in. praca oparta na wiedzy, zarządzanie sobą i zmiany w światowej gospodarce.
|
Witold Kołodziejczyk, Marcin Polak, raport Jak będzie zmieniać się edukacja? Wyzwania dla polskiej szkoły i ucznia, Instytut Obywatelski, Warszawa 2011
Zapraszamy do zapoznania się z raportem poświęconym przewidywaniom dotyczącym zmian i wyzwań, jakie czekają polską edukację w najbliższych dwóch - trzech dekadach. We wprowadzeniu autorzy omawiają czynniki wpływające na procesy edukacyjne, takie m.in. jak demografia czy technologie. Następnie przedstawiają scenariusz przyszłości edukacji w perspektywie globalnej i dla Polski oraz charakteryzują „cyfrowe pokolenie”. Zastanawiają się również, jak powinna się zmieniać edukacja i po co się uczyć w XXI wieku. W podsumowaniu prezentują natomiast wyzwania edukacji dla przyszłości.
Raport polecamy wielu adresatom - osobom zarządzającym placówkami naukowymi i instytucjami edukacyjnymi, nauczycielom i wykładowcom, a także wszystkim zainteresowanym rozwojem osobistym i doskonaleniem swojej wiedzy i kompetencji.
|
Anna Drapińska, Zarządzanie relacjami na rynku usług edukacyjnych szkół wyższych, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2011
W publikacji zaprezentowano nowe podejście do zarządzania i marketingu w szkolnictwie wyższym oparte na zarządzaniu relacjami uczelni z różnymi podmiotami w otoczeniu rynkowym. Autorka rozpoczyna od scharakteryzowania istoty usługi edukacyjnej i szkoły wyższej oraz opisu modeli tej ostatniej. Następnie analizuje rynek, na którym szkoły wyższe funkcjonują oraz omawia relacje rynkowe. Kolejna część poświęcona jest relacjom szkoły wyższej z trzema podmiotami: państwem, przedsiębiorstwami oraz studentami. W książce ukazane zostały również poszczególne elementy składające się na zarządzanie relacjami oraz zaprezentowano wyniki badań empirycznych.
|
|
Damian Ryan, Calvin Jones, Najlepsze kampanie marketingu cyfrowego, Oficyna Wolters Kluwer, Warszawa 2011
W książce zaprezentowano 25 studiów przypadków opisujących najlepsze - w opinii autorów - cyfrowe kampanie marketingowe ostatnich kilku lat. Wybór został dokonany w oparciu o takie kryteria, jak: zrozumienie wyzwania i zastosowanie praktycznych rozwiązań, innowacje i umiejętne wykorzystanie technologii, kreatywność i prezentacja, zwrot z inwestycji oraz ogólny poziom błyskotliwości. Przykłady zaprezentowanych kampanii to promocja aplikacji na iPhone'a firmy PizzaHut, kampania prezydencka Baracka Obamy oraz Dzień Walki z Malarią na Twitterze.
|
Don Tapscott, Anthony D. Williams, Makrowikinomia. Reset świata i biznesu, Wydawnictwo Studio EMKA, Warszawa 2011
Po Wikinomii - książce wydanej w 2007 roku, która w krótkim czasie stała się bestsellerem, autorzy proponują Makrowikinomię, opisującą sposoby wykorzystania technologii do współpracy na poziomie społeczeństw, krajów, władzy. Stwierdzają oni, że znajdujemy się w pewnym punkcie zwrotnym, gdy mamy do czynienia z przeciwstawieniem zamierania i odrodzenia, stagnacji i renesansu. Zamieranie i stagnacja dotyczą instytucji o długiej tradycji, które nie są w stanie poradzić sobie w zmieniającym się otoczeniu. Odrodzenie to z kolei nowe możliwości, nowe narzędzia sieciowe i zbiorowa innowacyjność, które - w opinii autorów - mogą służyć do budowania bogatszego, sprawiedliwszego i bardziej zrównoważonego świata. Autorzy odnoszą swoje rozważania do wielu dziedzin: finansów, klimatu, nauki, mediów i sektora publicznego.
|
Antoine Brunet, Jean-Paul Guichard, Chiny światowym hegemonem? Imperializm ekonomiczny Państwa Środka, Wydawnictwo Studio EMKA, Warszawa 2011
Autorzy - wybitny ekonomista teoretyk oraz finansista praktyk - dokonują analizy fenomenu
Chin jako państwa, które zaczyna dziś dyktować warunki na świecie. Opierając
się na najnowszych danych, przedstawiają charakterystykę współczesnych Chin, a także
spoglądają w przeszłość i nawiązują do historii innych mocarstw: Wielkiej Brytanii
i Stanów Zjednoczonych oraz Japonii. Opisują m.in. merkantylistyczną strategię Chin
oraz bierność państw Zachodu wobec chińskiej ekspansji gospodarczej. Publikację
kończą rozważania dotyczące możliwości przeciwdziałania chińskiemu imperializmowi
gospodarczemu.
|
|
Sylwia Słowińska (red.), Dyskursy młodych andragogów 12, Oficyna Wydawnicza Uniwersytetu Zielonogórskiego, Zielona Góra 2011
Nakładem Oficyny Wydawniczej Uniwersytetu Zielonogórskiego ukazał się już 12. tom Dyskursów młodych andragogów. Publikacja stanowi zapis efektów corocznych spotkań naukowych, organizowanych pod hasłem Letnia Szkoła Młodych Andragogów przez Uniwersytet Zielonogórski i Dolnośląską Szkołę Wyższą we Wrocławiu.
Zgodnie z wypracowaną w poprzednich latach formułą zbiór tekstów związanych z szeroko pojmowaną edukacją dorosłych został podzielony na części - andragogiczną, poradoznawczą i metodologiczną. Opublikowane prace poruszają różnorodne kwestie z tematyki uczenia się całożyciowego dorosłych, które prezentowane są z odmiennych perspektyw naukowych i badawczych punktów widzenia. Zadbano także o to, by zamieszczone w książce artykuły reprezentowały głosy badaczy z różnych środowisk naukowych oraz by oprócz badaczy z Polski tom wzbogaciły teksty autorów z Niemiec i Szwecji.
|
Hubert Izdebski, Jan Zieliński, Prawo o szkolnictwie wyższym. Ustawa o stopniach naukowych i tytule naukowym. Komentarz do nowelizacji, LEX, Wolters Kluwer, Warszawa 2011
Ukazał się komentarz do nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Zawiera on omówienie zmian wchodzących w życie z dniem 1 października 2011 roku, w tym m.in. nowych regulacji w zakresie uzyskiwania stopnia doktora i doktora habilitowanego, finansowania uczelni, konkursów na stanowiska w uczelniach, wieloetatowości, a także studiowania na kilku kierunkach jednocześnie.
Komentarz polecamy osobom zarządzającym uczelniami wyższymi i instytucjami naukowymi, a także studentom, doktorantom i pracownikom uczelni.
|
|
BETT 2012 - Powering Learning, 11-14 stycznia 2012 r., Londyn, Wielka Brytania
Na początku nowego roku odbędzie się kolejny BETT SHOW - międzynarodowe wydarzenie, które gromadzi ponad 600 firm z branży edukacyjnej oraz ok. 30 000 uczestników. Podczas czterodniowego spotkania można zapoznać się z ofertą wystawców, odbywają się seminaria, warsztaty i dyskusje, które pozwalają przyjrzeć się najnowszym trendom, produktom i usługom, a także nawiązać wartościowe kontakty z osobami zajmującymi się na co dzień wdrażaniem nowoczesnych technologii do procesu kształcenia.
|
|
Seminarium naukowe EADTU, 13 grudnia 2011 r., Akademia Górniczo-Hutnicza, Kraków
Centrum e-Learningu Akademii Górniczo-Hutniczej zaprasza na otwarte seminarium organizowane wspólnie z Distance Teaching Universities (EADTU).
EADTU to międzynarodowa sieć instytucji edukacyjnych promująca otwarty i elastyczny system kształcenia. EADTU łączy uniwersytety otwarte oferujące studentom kształcenie w formie e-learningowej ze szkołami wyższymi działającymi w modelu tradycyjnym i mieszanym. Obecnie sieć współtworzy ponad 200 uniwersytetów i około trzech milionów studentów z całej Europy.
Seminarium ma na celu zaprezentowanie obszarów działań strategicznych EADTU - jakimi są Otwarte Zasoby Edukacyjne, ocena jakości e-learningu, działalność na rzecz mobilności studentów i kadry akademickiej, uczenie się przez całe życie oraz zatrudnienie absolwentów na rynkach europejskich - a także przedyskutowanie kluczowych elementów takich działań.
|
The Fourth International Conference on Mobile, Hybrid and On-line Learning (eL&mL 2012), 30 stycznia - 4 lutego 2012 r., Barcelona, Hiszpania
Na przełomie stycznie i lutego odbędzie się czwarta edycja konferencji eL&mL, poświęconej nauczaniu mobilnemu. Organizatorzy zapraszają do dyskusji nad nowymi urządzeniami i technologiami wykorzystywanymi w procesie edukacyjnym, wyzwaniami, z którymi trzeba się będzie zmierzyć w niedalekiej przyszłości, a także najlepszymi praktykami w mobilnym nauczaniu, z których można czerpać.
|
III European Conference on Information Technology in Education and Society: A Critical Insight (TIES 2012), 1-3 lutego 2012 r., Walencja, Hiszpania
Celem konferencji jest pogłębiona analiza wykorzystania ICT w procesie edukacyjnym. Omawiane będą m.in. zagadnienia zmian metodologicznych powiązanych z użyciem ICT i ich wpływu na edukację, roli polityki edukacyjnej w promowaniu innowacji i rozwoju czy też rozwoju kompetencji osób zaangażowanych we wspomniane procesy.
|
|
e-Travel Forum, 31 stycznia - 1 lutego 2012 r., Warszawa
Zapraszamy do uczestnictwa w piątej edycji e-Travel Forum - międzynarodowej konferencji, podczas której omawiana jest problematyka sprzedaży produktów turystycznych w internecie. W programie znajdują się obrady prowadzone w dwóch sesjach oraz specjalna część dla start-upów, szkolenie z reklamy internetowej. Elementem wydarzenia jest także oferta wystawiennicza. Konferencja będzie okazją do nawiązania kontaktów biznesowych i wymiany poglądów oraz doświadczeń.
|
Innovative E-Marketing 2012, 1-2 lutego 2012 r., Barcelona, Hiszpania
Zapraszamy na konferencję poświęconą innowacjom w marketingu internetowym, która odbędzie się w lutym w Barcelonie. Podczas spotkania specjaliści i eksperci z tego obszaru będą dyskutować na temat nowych trendów i perspektyw rozwoju branży. Kluczowe zagadnienia to również: monitorowanie kampanii e-mailowych, sposoby docierania do klientów, usprawnianie reakcji na zmienność rynku, efektywne wykorzystanie mediów społecznych, tworzenie kreatywnych grup pracowników.
|
24th International Conference on Advanced Information Systems Engineering (CAiSE'12), 25 - 29 czerwca 2012, Gdańsk
W czerwcu 2012 r. odbędzie się 24. międzynarodowa konferencja CAiSE (Conference on Advanced Information Systems Engineering). Roli organizatora podejmie się tym razem Katedra Informatyki Ekonomicznej Uniwersytetu Gdańskiego. Tematem konferencji będą usługi informatyczne. Pojęcie to ma coraz większe znaczenie dla rozwoju przedsiębiorstw, a projektowanie i rozwój usług i systemów informatycznych stają się kluczowymi czynnikami sukcesu organizacji. Systemy informatyczne to kompleksowa dziedzina, która wymaga nowego podejścia i interdyscyplinarnego myślenia. Celem konferencji jest zgromadzenie badaczy i praktyków działających w branży inżynierii systemów informatycznych.
|
|
Trans-nationalization of Educational Policy Making: Implications for Adult and Lifelong Learning, 10-12 lutego 2012 r., University of Nottingham, Wielka Brytania
Na Uniwersytecie w Nottingham odbędzie sie konferencja poświęcona transnacjonalizacji w tworzeniu polityki edukacyjnej i jej wpływowi na kształcenie dorosłych oraz kształcenie ustawiczne. Dyskutowany będzie w szczególności: wpływ globalizacji na warunki i struktury, w ramach których polityka edukacyjna jest tworzona, znaczenie organizacji międzynarodowych w tworzeniu polityk krajowych, różnice kulturowe, natura i znaczenie europeizacji, a także rola i zadania sektora badawczego w tych obszarach.
|
|
Knowledge Globalization Conference 2012, 5-7 stycznia 2012 r., Pune, Indie
Celem konferencji jest podjęcie dyskusji nad możliwościami i wyzwaniami stojącymi przed gospodarkami wschodzącymi w zakresie dzielenia wiedzy pomiędzy krajami rozwiniętymi i rozwijającymi się. Podczas konferencji omawiane będą takie zagadnienia, jak: innowacje w nauce i rozwoju technologii, efekty społeczne i kulturowe globalizacji wiedzy, ale podjęte również zostaną tematy ogólne, związane z marketingiem, finansami, strategią, a także zarządzaniem łańcuchem dostaw.
|
4th Iranian Knowledge Management Conference, 14-15 lutego 2012 r., Teheran, Iran
W Teheranie odbędzie się kolejna edycja konferencji poświęconej zarządzaniu wiedzą. Obszar uznany został za bardzo istotny w procesie rozwoju kraju i tworzeniu gospodarki opartej na wiedzy. Cele konferencji to m.in. zaprezentowanie wyników najnowszych badań w zakresie zarządzania wiedzą, wymiana doświadczeń pomiędzy światem nauki a biznesem i zwrócenie uwagi na istotę problematyki. W wydarzeniu będą brali udział naukowcy, menedżerowie i eksperci.
|
Ranking sklepów internetowych 2011
Ukazał się najnowszy ranking polskich e-sklepów stworzony przez Money.pl, Gazetę Wyborczą i serwis wyborcza.biz. Przebadano ponad 100 sklepów internetowych, wybranych pod względem popularności i wielkości, używając 60 kryteriów, obejmujących m.in. sposoby płatności, interakcję z klientem, asortyment oraz jakość obsługi. Sklepy w ostatecznym rankingu podzielone są na następujące kategorie: elektronika i AGD, zdrowie i uroda, kultura i rozrywka, moda, sklepy specjalistyczne, sklepy wielobranżowe, turystyka.
|
Konkurs FameLab 2012. Poszukiwanie nowych twarzy nauki
Do 31 stycznia 2012 r. można zgłaszać się do konkursu FameLab, promującego nauki ścisłe. Uczestnicy mają za zadanie w ciągu 3 minut przedstawić w jak najciekawszy sposób swoją pracę naukową przed jury, a oceniani będą za treść merytoryczną, jasność prezentacji i charyzmę. Konkurs po raz pierwszy odbył się w 2004 roku w Wielkiej Brytanii. Polska edycja organizowana jest przez British Council i Centrum Nauki Kopernik. Partnerem jest Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej.
FameLab promowany jest przez Śpiewającą Wiki - projekt, w którym znani artyści deklamują wybrane definicje z Wikipedii.
|