AAA

Aktualności

Najnowsze informacje nt. e-edukacji i ICT

Najnowsze informacje nt. e−edukacji i ICT

Rzeczpospolita: Uczeń w domu, robot w szkole

Siedmioletni Devon Carrow ma zaliczoną obecność na lekcjach, mimo że siedzi w domu przed komputerem. Jego miejsce w ławce zajmuje maszyna. Devon zdalnie steruje ruchem robota. Maszyna zbudowana przez VGo Communications może się samodzielnie poruszać na kołach, ma kamerę i wyświetlacz. Umożliwia tzw. zdalną obecność (albo teleobecność) - dzięki połączeniu wideo, głosu oraz ruchu robota inne dzieci mają złudzenie, że Devon jest tuż obok.
Gazeta Prawna: Wydawcy chcą niższego VAT na e-booki. Ministerstwo zasłania się przepisami UE

Wydawcy zrzeszeni w sekcji publikacji elektronicznych Polskiej Izby Książki wystąpili z apelem do ministra finansów, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz wybranych komisji sejmowych i senackich. Chcą zmniejszenia stawki VAT na pobierane z internetu e-booki - z 23 proc. do 5 proc., czyli do takiej, jaka obowiązuje w przypadku książek drukowanych. Ministerstwo Finansów stoi na stanowisku, że obniżka może narazić Polskę na unijne sankcje finansowe.
Przekrój: Biblioteki przyszłości

W Stanach Zjednoczonych powstaje pierwszy publicznie dostępny księgozbiór złożony wyłącznie z e-booków. Jego polski odpowiednik zostanie otwarty już jesienią we Wrocławiu. Będzie nie tylko składnicą elektronicznych książek, lecz także supernowoczesnym laboratorium edukacji cyfrowej. XIX-wieczne pachnące kurzem biblioteki odchodzą do lamusa.
Gazeta Wyborcza: Humanistyka 2.0

Znają się na polityce, literaturze, historii i sztuce. Do tego są specami od nowych technologii. Tacy mają być absolwenci nowego kierunku studiów - Humanistyka 2.0, który Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy otworzy tej jesieni.
The New York Times: Public Universities to Offer Free Online Classes for Credit

In an unusual arrangement with a commercial company, dozens of public universities plan to offer an introductory online course free and for credit to anyone worldwide, in the hope that those who pass will pay tuition to complete a degree program.

Więcej doniesień z najważniejszych wydarzeń w e-learningu i ICT dostępnych jest w serwisie: wioska.net - codziennie nowe informacje nt. e-edukacji.