E-mentor logo
E-mentor nr 4 (46) / 2012

Spis treści artykułu

Redakcja e-mentora poleca

Recenzje i felietony

Publikacje



Raport Learning problems - e-solutions 2012, XY Learning Team

Ukazał się raport z badania Learning problems - e-solutions poświęconego zagadnieniom związanym z wprowadzaniem e-learningu korporacyjnego. W ramach badania przeprowadzono wywiady pogłębione z menedżerami HR reprezentującymi duże organizacje. Respondenci wypowiadali się na temat korzyści płynących z wykorzystania ICT w rozwoju pracowników, możliwości zastosowania różnych form rozwojowych w polskich organizacjach, barier i szans rozwoju e-learningu w przedsiębiorstwach oraz przyszłości e-learningu w Polsce.

Publikacja dostępna w wersji elektronicznej na stronie:
http://www.xylearningperspectives.pl


Marek Wirkus, Anna Lis (red.), Zarządzanie projektami badawczo-rozwojowymi, Difin, Warszawa 2012

Ukazała się publikacja poświęcona wybranym aspektom zarządzania projektami w kontekście obszaru badań i rozwoju. Poruszono w niej m.in. zagadnienia metodyki zarządzania projektami, oceny dojrzałości technologii, zarządzania zespołem badawczym, zarządzania jakością, audytu (w tym kontroli przy projektach współfinansowanych przez Unię Europejską) oraz ochrony własności intelektualnej. Autorzy odwołują się do wiedzy teoretycznej, ale prezentują także doświadczenia praktyczne, dzięki czemu książka jest przydatna osobom realizującym w praktyce projekty badawcze. Polecamy ją również studentom, menedżerom i inwestorom pracującym przy projektach innowacyjnych.

Publikację można nabyć w księgarni internetowej wydawnictwa: http://ksiegarnia.difin.pl

Marcin Geryk, Społeczna odpowiedzialność uczelni, Oficyna Wydawnicza SGH, Warszawa 2012

Zachęcamy do zapoznania się z publikacją poświęconą społecznej odpowiedzialności uczelni. Autor w kompleksowy sposób odnosi się do tego zagadnienia, określając zasady budowania i realizowania strategii rozwoju uczelni bazującej na koncepcji społecznej odpowiedzialności. W rozdziale pierwszym przedstawiono teoretyczne podstawy społecznej odpowiedzialności. Rozdział drugi prezentuje zagadnienia prospołeczne w zarządzaniu uczelnią. W kolejnym rozdziale autor odnosi się do oczekiwań interesariuszy i ich wpływu na kształtowanie strategii zarządzania uczelnią. Ostatni, czwarty rozdział zawiera opis wyników badań dotyczących wdrażania koncepcji społecznej odpowiedzialności na polskich uczelniach wyższych.

Publikację można nabyć w księgarni internetowej wydawnictwa: http://wydawnictwo.sgh.waw.pl


Jacek Woźniak, Ocenianie efektów szkolenia, czyli metody i problemy ewaluacji, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2012

W serii Szkolenia wydawanej przez GWP ukazała się kolejna publikacja. Dotychczas czytelnicy mogli zapoznać się m.in. z zasadami przygotowania szkoleń, użyciem studiów przypadków w praktyce szkoleniowej czy też kształtowaniem postaw uczestników szkoleń. Najnowsza pozycja poświęcona jest ewaluacji. Jej celem jest zaprezentowanie praktycznych rozwiązań, które trenerzy mogą wykorzystywać w codziennej pracy. Autor przedstawia zarówno tradycyjne sposoby oceniania szkolenia (teorię Kirkpatricka), jak i inne narzędzia - metodę Philipsa, wyliczanie ROI i ROE czy ocenę ukierunkowaną. Omawia także współczesne metody badania efektów szkoleń.

Publikację można nabyć w księgarni internetowej wydawnictwa: http://www.gwp.pl

Jan Fazlagić, Jakość szkoleń w oświacie, Gnieźnieńska Szkoła Wyższa Milenium, Gniezno 2012

Ukazała się publikacja poświęcona jakości szkoleń organizowanych dla pracowników oświaty. W dwóch pierwszych rozdziałach omówiono teoretyczne aspekty tego zagadnienia, m.in. definicje jakości szkoleń i metody badawcze. Kolejne trzy rozdziały to prezentacja wyników badań empirycznych realizowanych przez autora w latach 2009-2011 w grupie pracowników ośrodków doskonalenia nauczycieli, szkoleniowców i pracowników administracji samorządowej. Rozdział szósty zawiera wnioski wypływające z realizowanych badań oraz rekomendacje dla MEN i samorządów lokalnych. W ostatnim rozdziale autor zamieścił praktyczne wskazówki dla osób i instytucji prowadzących szkolenia dla pracowników oświaty.

Publikację można nabyć w księgarni internetowej wydawnictwa: http://milenium.edu.pl


Raport Rozwój sektora e-usług na świecie - II edycja, Instytut Logistyki i Magazynowania, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości

Polecamy niemal 200-stronnicowy raport poświęcony sektorowi e-usług. Autorzy prezentują w nim aktualny stan i perspektywy rozwoju e-usług w Polsce i na świecie. Najciekawszą (i najobszerniejszą) część raportu stanowi Katalog usług świadczonych drogą elektroniczną. Można w nim znaleźć konkretne przykłady (wraz z odnośnikami internetowymi) usług z zakresu m.in. komunikacji, edukacji, pracy, zdrowia, handlu, rozrywki, finansów, zarządzania czy też turystyki.

Publikacja dostępna w wersji elektronicznej na stronie: http://www.web.gov.pl

Raport Bezpieczny eSklep 2012, Instytut Logistyki i Magazynowania

Zachęcamy do zapoznania się z raportem z badań prowadzonych w 2012 roku, dotyczących ponad 450 sklepów internetowych oraz niemal 4 tys. klientów takich sklepów. W ramach badań analizowano m.in. ochronę danych osobowych i bezpieczeństwo e-commerce. Sprawdzano zapisy znajdujące się w regulaminach sklepów internetowych oraz certyfikaty SSL, którymi posługują się sklepy, sposoby obsługi koszyka zamówień, informacje dotyczące reklamacji.

Publikacja jest dostępna w wersji elektronicznej na stronie: https://bezpiecznyesklep.pl

Urszula Świerczyńska-Kaczor, e-Marketing przedsiębiorstwa w społeczności wirtualnej, Difin, Warszawa 2012

Polecana publikacja z jednej strony ukazuje teoretyczną analizę przebiegu procesów marketingowych, które zachodzą w społecznościach wirtualnych, a z drugiej prezentuje przykłady zrealizowanych działań marketingowych. Autorka skupiła się na analizie serwisów społecznościowych i wirtualnych światów, uznając je za trend przyszłościowy internetu, także w rozumieniu kreowania metaverse, czyli odzwierciedlenia rzeczywistego świata w postaci wirtualnej wioski. W książce zaprezentowano m.in. wyniki trzyletnich badań w zakresie np. postaw wobec marek czy też interakcji marketingowej, prowadzonych wśród użytkowników serwisu społecznościowego Facebook oraz wirtualnego świata Second Life. Książka adresowana jest do środowiska naukowego oraz praktyków marketingu i studentów.

Publikację można nabyć w księgarni internetowej wydawnictwa: http://ksiegarnia.difin.pl

Mikołaj Olszański, Krzysztof Piech (red.), E-biznes - innowacje w usługach. Teoria, praktyka, przykłady, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Warszawa 2012

Polecamy obszerną publikację poświęconą innowacjom w usługach e-biznesowych. Dwie pierwsze części prezentują teoretyczne aspekty innowacji w sektorze usług oraz e-biznesu. W trzech kolejnych przedstawiono studia przypadków 26 organizacji działających w obszarze e-biznesu w podziale na: portale i systemy sprzedaży online (m.in. eBay, Allegro.pl, Amazon), wyszukiwarki i systemy rozwijania kontaktów społecznych (np. Facebook, Wikipedia, Skype) oraz systemy na rzecz ułatwiania życia, komfortu i rozrywki (m.in. YouTube, FourSquare, Nike+). Ciekawostkę stanowi fakt, że autorami 3/4 opracowań są studenci SGH.

Publikacja dostępna jest w wersji elektronicznej na stronie: http://www.pi.gov.pl


Jędrzej Trajer, Alfred Paszek, Stanisław Iwan, Zarządzanie wiedzą, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 2012

Polecamy kompendium prezentujące w pogłębiony sposób wiele zagadnień z obszaru zarządzania wiedzą. Pierwsze dwa rozdziały stanowią wprowadzenie w zakres i istotę zagadnienia. Rozdział trzeci poświęcony jest projektowaniu systemów ekspertowych, z kolei rozdział czwarty dotyczy zastosowania logiki rozmytej w budowie systemów zarządzania wiedzą. Następnie przedstawiono metodykę tworzenia złożonych systemów informatycznych drążenia danych (rozdział piąty) oraz systemów hybrydowych (rozdział szósty). Metody konstruowania systemów pomiaru wiedzy zaprezentowano w rozdziale siódmym. W ostatnim, ósmym rozdziale, autorzy dają wskazówki co do podstawowych zasad wdrażania i użytkowania w przedsiębiorstwie systemów opartych na wiedzy. Książka wydana jest w ramach cyklu podręczników akademickich dla kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji.

Publikację można nabyć w księgarni internetowej wydawnictwa: http://www.pwe.com.pl

Andrzej Klimczuk, Kapitał społeczny ludzi starych na przykładzie mieszkańców miasta Białystok, Wiedza i Edukacja, Lublin 2012

Polecamy wyjątkową publikację poświęconą kapitałowi społecznemu ludzi starych. W rozdziale pierwszym autor charakteryzuje starość w ujęciu socjologicznym i przybliża zagadnienie kapitału społecznego. Rozdział drugi opisuje metodologię podjętych przez autora badań wśród mieszkańców Białegostoku. Wyniki zaprezentowano w ostatnim, trzecim rozdziale. Dotyczą one takie m.in. zagadnień, jak: pozycja ludzi starych w strukturze społecznej, szanse i bariery aktywności ekonomicznej, wizerunek seniorów w mediach masowych.

Publikacja dostępna w wersji elektronicznej na stronie: http://wiedzaiedukacja.eu

Zarządzanie wiedzą w kontekście CSR. Wyzwania, możliwości, trendy, Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Prezentujemy broszurę poświęconą zarządzaniu wiedzą w kontekście odpowiedzialnego biznesu. Znajdują się w niej wyniki badań prowadzonych wśród przedsiębiorstw, które zadeklarowały stosowanie zasad CSR, a także wypowiedzi przedstawicieli firm (m.in. Microsoft, LOTOS, Tchibo, PwC), którzy omawiają swoje doświadczenia w tym obszarze.

Publikacja dostępna w wersji elektronicznej na stronie: http://odpowiedzialnybiznes.pl

Konferencje



X Światowa Konferencja na temat Komputerów w Edukacji - WCCE 2013, 2-5 lipca 2013 r., Toruń
Informatyka w edukacji, 5-7 lipca 2013 r., Toruń


Dziesiąta, jubileuszowa edycja Konferencji WCCE odbędzie się w Toruniu. Gospodarzem tego ogólnoświatowego wydarzenia po raz pierwszy jest Polska. Patronat nad konferencją objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Bronisław Komorowski. Temat przewodni spotkania brzmi: "Uczyć się, będąc połączonym" (Learning while we are connected) - celem dyskusji jest znalezienie sposobów na nakłonienie uczniów spędzających wiele czasu w internecie do wykorzystywania go do kształcenia. Ostatni dzień konferencji, tzw. Dzień Narodowy, będzie również początkiem kolejnej konferencji skupiającej się na lokalnych uwarunkowaniach tej tematyki. Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniach.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://wcce2013.umk.pl


Digital Learning Congress, 9 listopada 2012 r., Centrum Nauki Kopernik, Warszawa

Zapraszamy do udziału w kongresie, w ramach którego zaprezentowane zostaną najnowsze trendy i rozwiązania w dziedzinie przekazywania cyfrowej wiedzy i zarządzania nią w firmie, praktyczne zastosowania technologii dotykowych, interaktywnych urządzeń przenośnych, rzeczywistości rozszerzonej, gryfikacji oraz social media w szkoleniach pracowników. Wystąpienia ponad 30 ekspertów z kraju i zagranicy dotyczyć będą następujących zagadnień:

  • jak rozwijać zespoły samouczące się,
  • jak wykorzystać technologie do szkolenia pracowników,
  • jak tworzyć i zarządzać cyfrową wiedzą w firmie,
  • jak szkolić pracowników mobilnych.
Przedstawione będą również rezultaty wdrażania w polskich przedsiębiorstwach "Metodyki Pigułek Wiedzy" (Knowledge Pills Methodology) oraz zdalnego nauczania zespołów rozproszonych (na podstawie Collaborative Blended Learning Methodology).

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://dlcongress.pl

Global Conference on Education, 16-17 listopada 2012 r., Ontario, Kalifornia, Stany Zjednoczone

Zapraszamy na konferencję Global Conference on Education podejmującą tematykę edukacji na poziomie globalnym. Celem spotkania jest umożliwienie edukatorom z różnych obszarów wymiany myśli i doświadczeń, a także promowania badań i rozwoju pedagogiki. Temat przewodni tegorocznej konferencji brzmi: "Nowe media, multimodalność i uczenie się".

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.uofriverside.com

Innovations in Learning for the Future 2012: e-Learning, 14-16 listopada 2012 r., Istambuł, Turcja

Zapraszamy na konferencję IV. International Future-Learning Conference on Innovations in Learning for the Future 2012: e-Learning. Jej celem jest podjęcie dyskusji nad innowacjami w obszarze nauczania. Analizowane będą strategie rozwoju najskuteczniejszych metod, technik i technologii wspierających proces kształcenia ustawicznego. Tematyka spotkania obejmuje m.in. projektowanie treści, wirtualne klasy, mobile learning, problemy zabezpieczeń w e-learningu, wymiar socjologiczny i psychologiczny nauczania.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://futurelearning.istanbul.edu.tr

Media w edukacji. Przestrzenie globalności - obszary lokalności, 19 listopada 2012 r., Siedlce

Człowiek funkcjonuje w dwóch przestrzeniach: lokalnej i globalnej, korzystając z mediów lokalnych (środowiskowych) oraz globalnych (publicznych, internetu). Mają one swój udział w edukacji społeczeństwa. Tematykę tę podejmują organizatorzy konferencji Media w edukacji. Będzie ona okazją do wymiany poglądów i doświadczeń, a także podjęcia dyskusji nt. najistotniejszych problemów w kwestii edukacji z udziałem mediów w skali makro i mikro. Serdecznie zapraszamy!

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.uph.edu.pl


ENTER2013 eTourism Conference, 22-25 stycznia 2013 r., Innsbruck, Austria

Zapraszamy na konferencję poświęconą e-turystyce organizowaną przez Międzynarodową Federację Technologii Informacyjnych, Podróży i Turystyki IFITT (International Federation for Information Technology and Travel & Tourism). Tematem wiodącym są możliwości i wyzwania stojące przed branżą w ciągu następnych 20 lat. Wybrane zagadnienia do dyskusji to: modele e-biznesowe, e-learning, aspekty prawne i społeczne, marketing elektroniczny, wpływ kryzysu na turystkę.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.ifitt.org

Akademia e-biznesu - cykl konferencji

25 września br. rozpoczął się cykl 16 konferencji pt. Akademia E-biznesu, realizowanych w formie tradycyjnej oraz transmitowanych online. Tematy konferencji obejmują różnorakie zagadnienia związane z przygotowaniem i wdrożeniem e-usług (13 spotkań) oraz technologii B2B (3 spotkania). Wystąpienia ekspertów e-biznesu oparte będą na studiach przypadku. Organizatorzy zapraszają do udziału przedstawicieli przedsiębiorstw (szczególnie MSP), studentów kierunków technicznych, przedstawicieli instytucji otoczenia biznesu oraz inne osoby zainteresowane e-biznesem i technologiami ICT.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.web.gov.pl


Zarządzanie wiedzą w turystyce a efektywność gospodarki turystycznej, 14 listopada 2012 r. Wrocław

Celem konferencji jest podjęcie dyskusji nad zagadnieniami związanymi z zarządzaniem wiedzą i efektywnością w turystyce. Uczestnicy będą analizować szerokie spektrum tematów, obejmujące m.in. organizację procesów uczenia się, tworzenie nowej wiedzy, modele kształcenia i rozwoju, budowanie nowoczesnego kapitału ludzkiego, popyt i podaż kadr turystycznych, podnoszenie jakości obsługi ruchu turystycznego i edukacji, zadania władz samorządowych, pracę nad poprawą wizerunku.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.konferencja.progres.media.pl

Wiedza a instytucjonalizacja nieodpowiedzialności, 28-29 listopada 2012 r., Lublin

Celem konferencji jest próba analizy powiązań wiedzy z instytucjonalizacją nieodpowiedzialności zarówno w sferze społecznej, politycznej jak i kulturowej. Rozważane będą powiązania rozumiane jako sprzyjanie nieodpowiedzialności oraz zapobieganie nieodpowiedzialności. Do tych pierwszych należą m.in. dominacja nastawienia na interes określonych grup, infantylizacja przekazów medialnych czy też kształtowanie umiejętności manipulacji. Zapobieganie polega natomiast głównie na ujawnianiu takich procesów i ochronie wiedzy.

Spotkanie organizowane jest przez trzy katedry Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Serdecznie zapraszamy do udziału.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.kul.pl


Innowacyjność i kreatywność w pedagogice, 14 listopada 2012 r., Wałbrzych

Wałbrzyska Wyższa Szkoła Zarządzania i Przedsiębiorczości organizuje konferencję poświęconą innowacyjności i kreatywności w pedagogice. Główne bloki tematyczne konferencji są następujące:

  • współczesne wyzwania wobec pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej i resocjalizacyjnej;
  • obszary działalności w zakresie edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej;
  • interdyscyplinarna wiedza o profilaktyce i promocji zdrowia.
Serdeczine zapraszamy!

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.wwszip.pl

Edukacja - wczoraj, dziś i jutro, 26 listopada 2012 r., Siedlce

Zapraszamy na konferencję poświęconą kształceniu ustawicznemu. Doskonalenie procesu kształcenia ustawicznego staje się coraz istotniejszym wyzwaniem edukacyjnym. W zakres doskonalenia wchodzi nie tylko przygotowywanie bogatych ofert edukacyjnych, lecz również wychowywanie do edukacji całożyciowej.

Główne obszary tematyczne proponowane przez organizatorów to:

  • kształcenie ustawiczne w Polsce i na świecie;
  • rola instytucji oświatowych w kształceniu ustawicznym;
  • metody i formy wspierające rozwój i upowszechnianie edukacji całożyciowej;
  • nauczyciel jako kreator przestrzeni edukacyjnej.
Więcej informacji na: http://www.uph.edu.pl

Higher Education of the 21st century, 21 grudnia 2012 r., online

W grudniu odbędzie się wirtualna konferencja poświęcona szkolnictwu wyższemu w XXI wieku. Celem konferencji jest zebranie i opublikowanie materiałów naukowych omawiających wyniki najnowszych badań w tym zakresie. Zakres tematyczny konferencji obejmuje m.in. metody nauczania, ICT w edukacji, nowoczesne techniki PR, wsparcie psychologiczne, kształcenie ustawiczne, rolę badań naukowych. Opracowania należy składać w j. rosyjskim.

Serdecznie zapraszamy!

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://en.lengu.ru


Zarządzanie informacją w nauce, 28-29 listopada 2012 r., Katowice

Zapraszamy na konferencję poświęconą zagadnieniom funkcjonowania informacji w nauce. Spotkanie będzie okazją do wymiany doświadczeń oraz zapoznania się z wynikami badań odnoszących się do procesów informacyjnych zachodzących w systemie nauki, wykorzystania nowoczesnych technologii informacyjno- komunikacyjnych w celu poprawy dostępu do informacji naukowej i unowocześnienia komunikacji naukowej.

Organizatorem konferencji jest Polskie Towarzystwo Informacji Naukowej, a współorganizatorami: Zakład Bibliografii i Informacji Naukowej Uniwersytetu Śląskiego oraz Zakład Zarządzania Informacją Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.ptin.org.pl

Stan na 15 października 2012 roku.

Serwisy internetowe




Konkurs "Skomplikowane i proste" - młodzi uczeni o swoich badaniach

"Forum Akademickie" już po raz ósmy realizuje konkurs pt. Skomplikowane i proste, w którym mogą wziąć udział pracownicy naukowi oraz doktoranci, którzy nie ukończyli 35. roku życia. Celem konkursu jest popularyzowanie badań naukowych. Laureaci zostaną uhonorowani nagrodami pieniężnymi oraz rzeczowymi. Prace można składać do 10 października br. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w grudniu 2012 roku.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://forumakademickie.pl

e-Kreator innowacyjności

Osoby poszukujące informacji na temat innowacyjności, kreatywności i innowatyki mogą korzystać z zasobów e-Kreatora Innowacyjności. Znajduje się tam zestaw pożytecznych linków prowadzących do stron z materiałami, przykładami, czy też stron instytucji zajmujących się tą tematyką. Dostępny jest również schemat postępowania w przypadku chęci dokonania zgłoszenia patentowego oraz spis publikacji polskich i zagranicznych poświęconych innowacjom.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://inko.wsb-nlu.edu.pl

BookLikes

Miłośnicy książek od sierpnia br. mają możliwość korzystania z polskojęzycznej wersji serwisu Booklikes. Cechy wyróżniające ten serwis spośród konkurencji to przede wszystkim ogromna baza książek (ok. 18 mln), a także specjalny algorytm, dzięki któremu użytkownikowi polecane są nowości zgodne z jego potrzebami i preferencjami. Kolejną zaletą jest porównywarka cen - po wybraniu danej pozycji wyświetlają się propozycje z kilku księgarń. Serwis promowano jako "brakujące ogniwo pomiędzy Amazon a Facebookiem" - trudno nie zgodzić się z tym stwierdzeniem.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://booklikes.com

Branch.com

Powstało nowe narzędzie do prowadzenia dyskusji w internecie - Branch. Obecnie serwis jest dostępny na zaproszenie, ale można również "zostać dołączonym" do istniejących dyskusji, wykorzystując konto na Twitterze lub też adres e-mail. Każdy uczestnik może dodać jednego nowego użytkownika (niejako biorąc za niego odpowiedzialność). Branch charakteryzuje się prostą wizualizacją, posiada możliwość dodawania zdjęć, filmów i artykułów. O nowościach w dyskusji jesteśmy na bieżąco informowani.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://branch.com