AAA

Aktualności

Najnowsze informacje nt. e-edukacji i ICT

Najnowsze informacje nt. e−edukacji i ICT

Rp.pl: Na zajęcia w szlafroku i z kawą

Studia na odległość, choć cenione ze względu na ich wygodę i niższe koszty, wydają się w Polsce wciąż odległą przyszłością. Ministerstwo przygotowało jednak zmiany likwidujące sztywne standardy edukacji wyższej. Planowane jest wprowadzenie swobody kształcenia i pełnej autonomii uczelni. Będą one same decydowały, ile przedmiotów i przez ile godzin wykładać oraz w jaki sposób - tradycyjnie czy za pośrednictwem internetu.
Biblioteka eRozwoju: Bliżej do e-szkoły?

Ministerstwo Edukacji Narodowej wydało Plan działań dotyczący nauczania dzieci i młodzieży oraz funkcjonowania szkoły w społeczeństwie informacyjnym. Celem stawianym w dokumencie jest przede wszystkim przygotowanie dzieci i młodzieży do funkcjonowania w społeczeństwie informacyjnym, a w szczególności do optymalnego wykorzystania najnowszych technologii informacyjnych i komunikacyjnych w edukacji.
Startuje projekt Enbook - innowacyjny portal wiedzy o energetyce i energii odnawialnej

Zbieranie materiałów to obowiązkowy etap pracy nad tworzeniem dobrego opracowania. Zajęcie niełatwe i żmudne, związane z godzinami spędzonymi w bibliotekach i na stronach internetowych. Problem ten już wkrótce ominie osoby badające zagadnienia z zakresu energetyki. Rozwiąże go Enbook - tworzona przez samych użytkowników internetowa baza wiedzy o energii. Więcej informacji na stronie www.enbook.pl.
Gazeta.pl: Google otwiera swoją e-księgarnię

Firma Google weszła na rynek książek elektronicznych, otwierając w USA księgarnię internetową Google eBooks, w której zbiorach znajdują się 3 mln książek elektronicznych - od najnowszych bestsellerów po klasykę literatury.
PAP: Opowieści świadków historii na portalu audiohistoria.pl

Z opowieściami o życiu codziennym, rodzinie, obyczajach czy zainteresowaniach świadków historii, uzupełnionymi fotografiami z ich prywatnych zbiorów można zapoznać się dzięki portalowi audiohistoria.pl, prezentującemu zasoby Archiwum Historii Mówionej.
Rp.pl: Internet przyjazny dla dzieci

Rozpoczął się konkurs Pozytywne treści online dla dzieci. O tytuł najlepszej strony w Europie walczą te serwisy WWW, które edukują i rozwijają dziecięcą wyobraźnię. Konkurs organizuje Komisja Europejska we współpracy z krajowymi centrami Safer Internet. Polską stronę tej inicjatywy można znaleźć pod adresem http://www.saferinternet.pl.
PR Portal: Matematyka kręci internautów

Polska matematyka zdobywa internet. Filmy przygotowane w ramach III edycji konkursu Matma mnie kręci w ciągu tygodnia obejrzało ponad 300 tys. internautów. Profil Kalkulatory na YouTube, gdzie można oglądać wszystkie produkcje, stał się ponadto najpopularniejszym polskim kanałem na świecie.
Computerworld: Wynalazki XXI wieku - kolorowy e-papier

Międzynarodowe targi Flat Panel Display w Tokio obfitowały w nowinki techniczne. Do najciekawszych należą z pewnością chiński e-czytnik z kolorowym ekranem E Ink i kolorowy e-papier firmy LG.
PAP: 55 proc. Polaków korzysta z internetu przynajmniej raz w tygodniu

W 2009 roku 52 proc. Polaków w wieku od 16 do 74 lat co najmniej raz w tygodniu korzystało z internetu. W tym roku jest to już 55 proc. - wynika z danych przedstawionych przez GUS na konferencji nt. rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce.
Sloan-C: Online Education Grows by almost a Million Students

The 2010 Sloan Survey of Online Learning reveals that enrollment rose by almost one million students from a year earlier. The survey of more than 2500 colleges and universities nationwide finds approximately 5.6 million students were enrolled in at least one online course in fall 2009, the most recent term for which figures are available.

Więcej doniesień z najważniejszych wydarzeń w e-learningu i ICT dostępnych jest w serwisie: wioska.net - codziennie nowe informacje nt. e-edukacji.