E-mentor logo
EN
E-mentor nr 2 (34) / 2010

Spis treści artykułu

Redakcja e-mentora poleca

Recenzje i felietony

Publikacje


E-learning w projektach Programu Leonardo da Vinci
Biuletyn programu Uczenie się przez całe życie - Leonardo da Vinci, Warszawa 2009
Autor: Maria Zając, zespół redakcyjny: Małgorzata Czerwiec i Mateusz Fabjanowski


W ostatnich dniach minionego roku ukazał się kolejny biuletyn firmowany przez Agencję Narodową programu Uczenie się przez całe życie - Leonardo da Vinci. Ta cykliczna publikacja zwykle poświęcona jest określonej grupie zagadnień, które łączy bądź jedno wydarzenie (seminarium lub konferencja) bądź wspólna tematyka. Aktualny numer biuletynu dotyczy w całości problematyki wykorzystania e-learningu w projektach realizowanych w ramach programu Leonardo da Vinci. Biuletyn składa się z dwóch części. Pierwsza z nich jest opracowaniem autorskim, które poświęcono omówieniu warunków rozwoju e-learningu. Podstawą opracowania były m.in. europejskie badania służące zidentyfikowaniu najistotniejszych czynników, które przyczyniły się do rozwoju największych dostawców usług e-learningowych. W drugiej części biuletynu zawarto prezentacje wybranych projektów, zrealizowanych z udziałem polskich partnerów na przestrzeni ostatnich kilku lat. Kryterium wyboru było wykorzystanie metod e-learningowych w projekcie. Ponieważ program Leonardo da Vinci ukierunkowany jest na rozwój kształcenia zawodowego, wszystkie opisywane projekty związane są z tym obszarem edukacji. Przedstawione przykłady różnią się zarówno tematyką (m.in. ochrona środowiska, archeologia, doradztwo zawodowe i hufce pracy), jak i tym, do kogo są adresowane działania oparte na e-learningu. Lektura może stanowić inspirację dla osób planujących realizację projektu w ramach programu Leonardo da Vinci - można bowiem zobaczyć jak szerokie są możliwości działania.

Biuletyn w wersji pdf dostępny jest pod adresem: http://leonardo.org.pl/s/p/wspolne/biuletyn2009_1_web.pdf. Wersję drukowaną Biuletynu można otrzymać nieodpłatnie w siedzibie Agencji Narodowej Programu Leonardo da Vinci.


Don Tapscott, Cyfrowa dorosłość. Jak pokolenie sieci zmienia nasz świat, Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne, Warszawa 2010

Zachęcamy do zapoznania się z nową publikacją Dona Tapscotta, poświęconą charakterystyce nowego pokolenia, tzw. Net Generation, pokolenia sieci - osób urodzonych i wychowanych w dobie internetu. Książka jest efektem badań opartych na niemal 10 tys. wywiadaów z młodymi ludźmi, obserwacjach i 40 raportach badawczych. W pierwszej części autor definiuje pojęcie pokolenia sieci poprzez charakterystyczne dla jego przedstawicieli zachowania i postawy, a także poprzez osiem wyróżniających cech, do których zalicza: wolność, kastomizację, baczną obserwację, wiarygodność, współpracę, rozrywkę, szybkie tempo życia i innowacyjność. W części drugiej analizuje pokolenie sieci w czterech obszarach: edukacji, pracy, konsumpcji i rodziny, pokazując jak wymusza ono wprowadzenie nowych paradygmatów i nowego podejścia. Część trzecia - Przekształcanie społeczeństwa - prezentuje pokolenie sieci w kontekście demokracji i zaangażowania obywatelskiego.

Publikację można nabyć w księgarni internetowej wydawnictwa: http://www.waip.com.pl


C.K. Prahalad, M.S. Krishnan, Nowa era innowacji, Wydawnictwa Profesjonalne PWN, Warszawa 2010

Publikacja poświęcona jest istocie innowacji - jej źródłom, procesom i strategii w konkurencyjnym otoczeniu. Autorzy proponują nowy model innowacji - gmach innowacji bazujący na dwóch filarach. Pierwszy filar zakłada rozumienie wartości w oparciu o bieżące doświadczenie pojedynczego konsumenta (N=1). Drugi filar to trend korzystania z zasobów i talentów z wielu lokalnych i globalnych źródeł (R=G). Charakterystyka modelu jest uzupełniona wieloma przykładami firm i przedsięwzięć, m.in. Facebook, YouTube, Starbucks, Twitter, a autorzy radzą, jak dokonać transformacji firm w celu jego wdrożenia.

Publikację można nabyć w księgarni internetowej wydawnictwa: http://ksiegarnia.pwn.pl


Mariusz Luterek, e-government. Systemy informacji publicznej, Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne, Warszawa 2010

Autor omawia problem informatyzacji działań administracji publicznej przez pryzmat ich organizacji, uznając to zagadnienie za mało rozpoznane - w przeciwieństwie do aspektów technicznych i praw dostępu, którym poświęcono już wiele publikacji. W książce przedstawione zostały wyniki badań poświęconych analizie 15 narodowych systemów informacji publicznej z punktu widzenia poziomu centralizacji. Autor prezentuje również systemy Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej, a także organizację systemu informacji publicznej w Polsce. Publikację polecamy osobom zainteresowanym informatyzacją administracji publicznej.

Publikację można nabyć w księgarni internetowej wydawnictwa: http://www.waip.com.pl

Bohdan Jung (red.), Wokół mediów ery Web 2.0, Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne, Warszawa 2010

W serii Cyberkultura, internet, społeczeństwo ukazała się książka Wokół mediów ery Web 2.0, która jest zbiorowym dziełem magistrantów i doktorantów skupionych wokół prof. Bohdana Junga w Zakładzie Mediów Elektronicznych i Komunikowania SGH. Publikacja charakteryzuje fenomen społeczności tworzących się i istniejących przy popularnych serwisach i portalach internetowych, przejście od fazy pasywnego do aktywnego uczestnictwa i korzystania z mediów, a także wkraczanie tego nowego podejścia do innych dziedzin życia: polityki, czy komunikacji marketingowej. Przedmiotem są więc raczej wątki społeczne i ekonomiczne związane z erą Web 2.0, niż sama technologia i nowe media. Książkę polecamy studentom nauk społecznych i ekonomicznych, a także wszystkim zainteresowanym rozwojem mediów i społeczeństwa informacyjnego.

Publikację można nabyć w księgarni internetowej wydawnictwa: http://waip.pl/

Konferencje


XVI edycja Konferencji Naukowej Młodych Ekonomistów Gospodarka a idee zrównoważonego rozwoju. Dokąd zmierza światowy system ekonomiczny?, 24-25 maja 2010 r., Toruń

Celem konferencji jest kontynuacja rozważań XV edycji KNME (wrzesień 2009 r.) pt. Przyszłość gospodarki po światowym kryzysie oraz podjęcie dyskusji nt. zrównoważonego rozwoju i aktualnej sytuacji gospodarczej świata, a także wyciągnięcie wniosków na przyszłość.

Wybrane obszary tematyczne spotkania to: gospodarka po kryzysie finansowym; innowacyjne rozwiązania gospodarcze dla Europy i Polski; ocena wyników strategii lizbońskiej, rezultaty, kluczowe błędy, nowa strategia lizbońska; teoria przedsiębiorstwa w XXI wieku; zarządzanie firmą w warunkach turbulentnego otoczenia; śródki unijne na dofinansowanie polskich przedsiębiorstw.

Więcej informacji na stronie: http://www.konferencja.edu.pl/


Edukacja i Biznes - wzajemna wymiana doświadczeń, 20 maja 2010 r., Warszawa

Instytut Nowoczesnej Edukacji organizuje w maju konferencję poświęconą związkom pomiędzy edukacją a biznesem. Gościem specjalnym spotkania będzie Colin Rose - ekspert w zakresie nowoczesnych metod uczenia się, doradca wielu uniwersytetów i koncernów.

Cele konferencji:

  • popularyzacja innowacyjnych sposobów zarządzania oświatą,
  • wspieranie grupy liderów edukacji, mających wpływ na podnoszenie jakości i zwiększanie skuteczności placówek edukacyjnych,
  • tworzenie możliwości pozwalających na wymianę doświadczeń miedzy biznesem a edukacją,
  • integracja społeczności menedżerskiej edukacji i biznesu,
  • prezentacja sposobu skutecznego zarządzania zespołem,
  • przedstawienie przykładów dobrych praktyk w biznesie, które można przenieść na grunt edukacji,
  • budowanie poczucia własnej wartości i kreatywności w podejmowaniu nowych wyzwań w edukacji.
Więcej informacji na stronie: http://www.edukacjaibiznes.pl/

Silesia SEM - Warsztaty 2010, Marketing w wyszukiwarkach internetowych, 10 czerwca 2010 r., Katowice

Silesia SEM to pierwsze warsztaty prowadzone przez specjalistów z branży marketingu w wyszukiwarkach internetowych, których organizatorem jest Akademia Ekonomiczna w Katowicach. W programie spotkania znajdą się panele tematyczne o pozycjonowaniu i optymalizacji, wyszukiwaniu sponsorowanym oraz analityce internetowej, a także przemówienia kluczowe znanych osób w dziedzinie marketingu w wyszukiwarkach.
Warsztaty stanowią dobrą okazję do spotkania i wymiany wiedzy oraz nawiązania kontaktów.

Więcej informacji na stronie: http://www.silesiasem.pl/warsztaty-2010

International Conference on Information Society (i-Society 2010), 28-30 czerwca 2010 r., Londyn, Wielka Brytania

Konferencja i-Society poświęcona jest szerokiemu spektrum tematów wiążących się ze społeczeństwem informacyjnym. Dyskusji poddane zostaną m.in. takie obszary jak: nowe technologie, e-learning, zarządzanie danymi, e-biznes, e-administracja, e-zdrowie. Omawiane będą zarówno dotychczasowe doświadczenia, jak i najnowsze trendy. Konferencja jest okazją do spotkania przedstawicieli świata nauki i biznesu, wymiany poglądów, a także nawiązania współpracy w celu realizacji w przyszłości wspólnych projektów.

Więcej informacji na stronie: http://www.i-society.eu/


KMICe 2010 - Knowledge Management International Conference, 25-27 maja 2010 r., Kuala Terengganu, Malezja

Już po raz piąty odbędzie się w Malezji konferencja poświęcona zarządzaniu wiedzą. Tegoroczny temat przewodni to: Zarządzanie wiedzą: teoria, badania, praktyka. Podczas spotkania zaprezentowane zostaną referaty obejmujące aspekty teoretyczne, metodologiczne oraz praktyczne. Proponowane obszary tematyczne to m.in.: pracownicy wiedzy, strategie w zarządzaniu wiedzą, narzędzia i technologie, pamięć organizacji, zarządzanie wiedzą w projektach, czy inteligentne systemy informacyjne. Konferencja organizowana jest przez Universiti Utara Malaysia.

Więcej informacji na stronie: http://www.kmice.uum.edu.my/

Technologie Wiedzy w Zarządzaniu Publicznym, 19-21 września 2010 r., Hucisko

Zapraszamy na czwartą edycję konferencji Technologie Wiedzy w Zarządzaniu Publicznym, poświęconą procesowi wdrażania zmian organizacyjnych w służbie zdrowia i administracji oraz nowoczesnych technologii informatycznych w kraju i za granicą. Spotkanie sprzyjać będzie wymianie wiedzy o nowoczesnych metodach zarządzania publicznego oraz doświadczeń praktycznych w obszarze przekształcania jednostek w organizacje oparte na wiedzy.

Więcej informacji na stronie: http://www.twz.ae.katowice.pl


X edycja Konferencji Uniwersytet Wirtualny 2010, 16-18 czerwca 2010 r., Warszawa

Odbywająca się corocznie konferencja Uniwersytet Wirtualny do tej pory organizowana była przez Uniwersytet Warszawski, Politechnikę Warszawską i Polsko-Japońską Wyższą Szkołę Technik Komputerowych, a w roku 2010 po raz pierwszy także przez Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Wydarzenie to skupia czołowych specjalistów z szeroko rozumianego e-learningu, reprezentujących wiodące ośrodki naukowo-dydaktyczne w Polsce i na świecie.

Więcej informacji na stronie: http://vu2010.sggw.pl/

ICELW 2010 - The International Conference on E-learning in the Workplace, 9-11 czerwca 2010 r., Teachers College, Columbia University, Nowy Jork

ICELW to międzynarodowa konferencja poświęcona zastosowaniu e-learningu w kształceniu pracowników. Spotkanie jest okazją do połączenia środowiska korporacyjnego i akademickiego, co pozwala na stworzenie nowej synergii, zdolności do wykorzystania ogromnego potencjału e-edukacji w biznesie, przemyśle i administracji.

Podczas konferencji prezentowane będą referaty dotyczące m.in. strategii wdrażania projektów e-learningowych w organizacjach, zarządzania tymi projektami i ich ewaluacji. Przedstawione zostaną również studia przypadków oraz success stories.

Więcej informacji na stronie: http://www.icelw.org

eLBa 2010 - eLearning Baltics, 1-2 lipca 2010 r., Rostock, Niemcy

Uczestnicy spotkania eLearning Baltics będą mieli możliwość wzięcia udziału w międzynarodowej konferencji naukowej eLBa Science, forum biznesowym eLBa Business, a także będą mogli zapoznać się z produktami i usługami e-learningowymi prezentowanymi w hali wystawowej. Dwa główne obszary tematyczne konferencji to: Koncepcje, technologie i metodologia e-learningu (j. angielski) oraz Dydaktyka e-learningu (j. niemiecki). Wydarzenie jest organizowane przez stowarzyszenie organizacji edukacyjnych, badawczych i konsultingowych Network eLearning Baltics.

Więcej informacji na stronie: http://www.e-learning-baltics.de/

EDULEARN10 - International Conference on Education and New Learning Technologies, 5-7 lipca 2010 r., Barcelona, Hiszpania

Głównym celem konferencji jest promowanie i rozpowszechnianie idei stosowania nowych technologii w nauczaniu. Zakres tematyczny konferencji obejmuje zarówno aspekty pedagogiczne, jak i kwestie oprogramowania, zarządzania materiałami dydaktycznymi, korzystania z najnowszych urządzeń mobilnych, budowania wirtualnych społeczności czy przeciwdziałania barierom w edukacji. Spotkanie adresowane jest do osób zainteresowanych wdrażaniem ICT w edukacji, w szczególności do pracowników naukowych, administracji, nauczycieli.

Więcej informacji na stronie: http://www.iated.org/edulearn10/


Biblioteki, informacja, książka: interdyscyplinarne badania i praktyka w 21 wieku, 7-8 czerwca 2010 r., Kraków

Instytut Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego wraz z Polskim Towarzystwem Bibliologicznym Oddział Kraków i Konsulatem Generalnym USA w Krakowie organizują międzynarodową konferencję naukowo-edukacyjną, której celem jest podkreślenie wagi interdyscyplinarnych badań nad książką, informacją i biblioteką, ocena ich przydatności i jakości, a także zaproszenie przedstawicieli innych dyscyplin i zawodów do udziału we wspólnych przedsięwzięciach naukowych i wdrożeniowych.

Więcej informacji na stronie: http://www.inib.uj.edu.pl/

Stan na 15 kwietnia 2010 roku.

Serwisy internetowe




Wirtualna Akademia Bioinformatyki

Prezentujemy projekt Wirtualna Akademia Bioinformatyki, którego celem jest stworzenie platformy e-learningowej wspomagającej kształcenie studentów, doktorantów i naukowców w dziedzinach związanych z bioinformatyką. W ramach projektu opracowany zostanie plan studiów na kierunku bioinformatyka oraz materiały dydaktyczne. Udostępnione będą teksty publikacji naukowych i innowacyjne narzędzia do ich analizy. Przedsięwzięcie ma również na celu wzmacnianie powiązań pomiędzy nauką a przemysłem.

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Realizowany jest pod patronatem Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Barbary Kudryckiej.

Więcej informacji na stronie: http://wab.bioinfo.pl/

Polskie prace doktorskie w systemie DART-Europe

DART-Europe to grupa bibliotek naukowych i konsorcjów bibliotecznych pracujących wspólnie nad upowszechnieniem dostępu do badawczych prac dyplomowych i dysertacji powstających w Europie. W tym celu stworzono portal, na którym we współpracy z ośrodkami naukowymi z 16 krajów publikowane są pełne wersje rozpraw doktorskich. Do projektu przyłączyło się również niemal 30 polskich jednostek, publikując ponad 300 dysertacji.

DART-Europe jest wspierane przez LIBER (Ligue des Bibliotheques Européennes de Recherche), a także stanowi Europejską Grupę Roboczą organizacji Networked Digital Library of Theses and Dissertations (NDLTD).

Więcej informacji na stronie: http://www.dart-europe.eu/

Oferta edukacyjna Muzeum Historii Polski

Muzeum Historii Polski stworzyło nowy serwis, prezentujący ofertę edukacyjną dla dzieci, pedagogów i edukatorów. Proponowany program edukacyjny obejmuje: gry (Odkryj II RP i Dekada 1979-1989), lekcje muzealne (np. lekcję o stanie wojennym przeprowadzaną w Muzeum PRL-u w Krakowie) oraz zajęcia w Klubie Eksploratorów Historii. Szkoły zainteresowane współpracą mogą zapoznać się z fotografiami z dotychczas przeprowadzonych zajęć i zamówić realizację lekcji dla własnych uczniów, kontaktując się z działem edukacyjnym muzeum.

Więcej informacji na stronie: http://www.ofertaedu.muzhp.pl/