E-mentor logo
E-mentor nr 5 (27) / 2008

Spis treści artykułu

Redakcja e-mentora poleca

Recenzje i felietony

Publikacje


Nowe kierunki w zarządzaniu, red. Monika Kostera, Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne, Warszawa 2008

Publikacja jest podręcznikiem akademickim z zakresu teorii organizacji i zarządzania dla zaawansowanych. Zawiera omówienie wybranych, aktualnych zagadnień, w tym m.in. teorii organizacji uczącej się, teorii aktora-sieci, zaangażowania organizacyjnego, organizacji bez granic czy przedsiębiorczości społecznej, ujętych w czterech częściach. Dwie pierwsze, czyli Współczesny kontekst organizowania - organizacja w relacjach z otoczeniem oraz Aspekty organizacji i zarządzania we współczesnych teoriach, odnoszą się do zagadnień teoretycznych, natomiast dwie kolejne: Współczesne trendy w zarządzaniu - aspekty praktyki i Badania organizacji - metody badawcze i ich implikacje są poświęcone aspektom praktycznym. Każdy z rozdziałów zawiera studia przypadków, listę pojęć (zdefiniowanych) z danego obszaru tematycznego, a także pytania i zagadnienia do dyskusji oraz oddzielną bibliografię.

Publikację można nabyć w księgarni internetowej wydawnictwa: http://www.waip.com.pl/index.php/waip/waip/ksiazki_od_a_do_z/nowe_kierunki_w_zarzadzaniu.


Joanna Moczydłowska, Zarządzanie kompetencjami zawodowymi a motywowanie pracowników, Difin, Warszawa 2008

Celem publikacji jest analiza teorii kompetencji i zarządzania kompetencjami, opracowanie autorskiego modelu kompetencyjnego systemu motywowania oraz konfrontacja teorii z praktyką na podstawie studium przypadków wybranych przedsiębiorstw. Autorka omawia zależności pomiędzy zarządzaniem kompetencjami a zarządzaniem wiedzą i zarządzaniem talentami. Odnosi się również do istotnej kwestii wynagradzania pracowników. W podsumowaniu wskazano na wyzwania stojące przed zarządzaniem kompetencjami.

Książka będzie z pewnością interesująca dla osób zajmujących się zarządzaniem zasobami ludzkimi, zarówno menedżerów, jak i pracowników działów HR oraz dla studentów chcących w przyszłości specjalizować się w zarządzaniu personelem.

Publikację można nabyć w księgarni internetowej wydawnictwa: http://www.ksiegarnia.difin.pl/index.php?id=987


Zarządzanie wiedzą, red. Dariusz Jemielniak, Andrzej K. Koźmiński, Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne, Warszawa 2008

Publikacja jest podręcznikiem zarządzania wiedzą przeznaczonym dla studentów zarządzania oraz menedżerów zainteresowanych tą tematyką. Zawiera ona przegląd współczesnych koncepcji zarządzania wiedzą oraz omawia pojęcia z nim związane. Przedmiotem analizy autorów były strategie konkurencyjne oparte na wiedzy, struktury organizacyjne przedsiębiorstw intensywnie wykorzystujących wiedzę oraz instrumenty zarządzania wiedzą.
Czytelnicy znajdą w książce zarówno mocną podbudowę teoretyczną omawianych zagadnień, jak również prezentację studiów przypadków, porad, pytań do dyskusji. Zdobytą wiedzę można sprawdzić, rozwiązując krzyżówki tematyczne.

Publikację można nabyć w księgarni internetowej wydawnictwa: http://waip.pl/index.php/waip/waip/nowosci/zarzadzanie_wiedza.

Dariusz Jemielniak, Praca oparta na wiedzy. Praca w przedsiębiorstwach wiedzy na przykładzie organizacji high-tech, Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne, Warszawa 2008

Książka prezentuje wyniki pięcioletniego projektu badawczego dotyczącego praktyk organizacyjnych w środowisku pracowników wiedzy - badaniem objęto organizacje wysokich technologii, zlokalizowane w Polsce oraz USA. Poprzez zbadanie stosunku pracowników do formalności i struktur, terminarzów w projektach informatycznych, tematyki zaufania w środowisku high-tech oraz zagadnień motywacji starano się znaleźć odpowiedź na pytanie: w jakim stopniu organizacja pracy ma charakter demokratyczny wśród pracowników wiedzy. Ciekawostką są wypowiedzi programistów i menedżerów badanych firm, wplecione w szerszą interpretację omawianych zjawisk.
Książka będzie z pewnością przydatna osobom zainteresowanych zarządzaniem wiedzą, zarządzaniem organizacjami wysokich technologii oraz dla menedżerów i pracowników działów HR.

Publikację można nabyć w księgarni internetowej wydawnictwa: http://www.waip.com.pl/


Wiesław M. Grudzewski, Irena K. Hejduk, Zarządzanie technologiami. Zaawansowane technologie i wyzwanie ich komercjalizacji, Difin, Warszawa 2008

W publikacji zaprezentowano uwarunkowania technologiczne, gospodarcze i społeczne sprzyjające poprawie innowacyjności współczesnych gospodarek. Autorzy scharakteryzowali przewagę konkurencyjną i technologiczną Europy, USA i Japonii, jak również problemy zarządzania nowoczesnymi technologiami w Polsce, w tym rozmiary luki technologicznej i bariery rozwoju high-technology. Omówiono także projektowanie procesu usprawnień z wykorzystaniem systemu kaisen oraz sposoby wprowadzania nowych i zmodernizowanych produktów.
Książka adresowana jest do osób kierujących przedsiębiorstwami, zainteresowanych pozyskaniem technologii, a także dla przedsiębiorców i działaczy gospodarczych szukających wiedzy na temat sposobów pobudzania innowacyjności.

Publikację można nabyć w księgarni internetowej wydawnictwa: http://www.ksiegarnia.difin.pl/index.php?id=994


Konferencje


Ochrona wiedzy i innowacji, 19-20 stycznia 2009 r., Kraków (Uniwersytet Jagielloński)

Celem konferencji jest wymiana poglądów i wyników badań na temat rozwoju polskiej gospodarki w kontekście wykorzystania tzw. nowych czynników wzrostu, takich jak: wiedza i innowacje. Analiza prowadzona jest na kilku równoległych płaszczyznach: teoretycznej, makroekonomicznej, regionalnej i mikroekonomicznej. Uczestnicy konferencji będą starali się znaleźć odpowiedź na następujące pytania: Jak pogodzić potrzebę upowszechniania wiedzy i innowacji z ich ochroną?; Jak chronić własność intelektualną?; Jak budować społeczeństwo wiedzy w Polsce?; Jak będzie wyglądała reforma nauki w Polsce?.
Główne obszary tematyczne konferencji to:

  • Istota ochrony własności intelektualnej;
  • Kapitał intelektualny w Polsce - jego upowszechnianie a ochrona praw własności intelektualnej;
  • Problematyka badań, rozwoju oraz systemów innowacji;
  • Poziom zaawansowania technologicznego w Polsce, UE i w USA.
Spotkanie odbywa się pod honorowym patronatem takich instytucji, jak: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Urząd Patentowy RP oraz PKPP Lewiatan.
Więcej informacji na: http://www.instytut.info/Vkonf/.


eKNOW International Conference on Information, Process and Knowledge Management, 1-7 lutego 2009 r., Cancun, Meksyk

Zarządzanie wiedzą to jeden z głównych tematów konferencji eKNOW, która odbędzie się w lutym w Meksyku. W ramach spotkania poruszane będą m.in. takie kwestie, jak: identyfikowanie i pozyskiwanie wiedzy, typy wiedzy, systemy zarządzania wiedzą, systemy wspomagania decyzji, zarządzanie procesami, modelowanie procesów, zarządzanie informacją.
Podczas konferencji zaprezentowane zostaną studia przypadków, propozycje standardów, relacje z wdrożeń, opisy nowych aplikacji, rezultaty prowadzonych badań.


DataCenter Gigacon, 26 stycznia 2009 r., Hotel Courtyard by Marriott, Warszawa

Konferencja poświęcona jest technologiom, środowiskom i narzędziom zapewniającym niezawodny i bezpieczny dostęp do baz danych. Proponowanymi przez organizatorów sesjami tematycznymi są: Usługi DataCenters, Serwery baz danych dla DataCenter, Systemy operacyjne dla DataCenters, Zarządzanie DataCenters, Integracja baz danych, transfer danych, Systemy pamięci masowych, Wydajne serwery i klastry dla DataCenters, Bezpieczeństwo DataCenters, Hurtownie danych, Datamining, Wirtualizacja serwerów.
Spotkanie adresowane jest do osób zajmujących się tematyką baz danych, w tym m.in. inżynierów, analityków, administratorów systemów oraz kierowników projektów.

Business Intelligence 2009, Zarządzanie Zintegrowanym Źródłem Informacji, 19-20 lutego 2009 r., Hotel Courtyard by Marriott, Warszawa

Spotkanie stanowi Forum Ekspertów z dziedziny Business Intelligence (BI) w Polsce. Jego celem jest umożliwienie wymiany poglądów i doświadczeń ze specjalistami w tym zakresie, w tym również z ekspertami zagranicznymi, zapoznanie się z dobrymi praktykami wdrożeń narzędzi BI oraz podjęcie dyskusji na temat zarządzania zintegrowanym źródłem informacji.
Konferencja adresowana jest do wyższej kadry menedżerskiej Business Intelligence oraz kierującej działami informacji zarządczej, analiz, data warehouse, finansowymi, strategicznymi, controllingu, IT i obszarów rozwoju systemów informatycznych.

e-CASE 2009 - International Conference on e-Commerce, e-Administration, e-Society, and e-Education, 8-10 stycznia 2009 r., Singapur

Międzynarodowa konferencja e-CASE 2009 poświęcona jest obszarom e-handlu, e-administracji, e-społeczeństwa oraz e-learningu. Organizatorzy spotkania mają na celu wymianę doświadczeń oraz wiedzy na temat najnowszych rozwiązań i innowacji w tych dziedzinach. Najlepsze referaty konferencyjne będą rekomendowane do publikacji w specjalnym wydaniu International Journal of Business and Information, a także International Journal of Cyber Society and Education. Równolegle odbędzie się również konferencja e-Technology (e-Tech 2009).

Więcej informacji na: http://www.e-case.org/2009/.


iLearning Forum 2009, 19-20 stycznia 2009 r., Paryż, Francja

Tematem przewodnim tegorocznego spotkania iLearning Forum jest zintegrowane nauczanie (Integrated learning: embedding learning technologies for individual and organisational development). Organizatorzy adresują konferencję do menedżerów HR, środowiska akademickiego oraz przedstawicieli firm zajmujących się technologiami edukacyjnymi.

6th Conference on e-Learning Applications, 10-12 stycznia 2009 r., Kair, Egipt

Uniwersytet Amerykański w Kairze organizuje 6. międzynarodową konferencję e-Learning Applications, której hasłem przewodnim jest: Explore, Share and Stimulate Research in e-Learning Applications. Tematami podejmowanymi na konferencji będą m.in.: aspekty prawne, standardy jakości, aplikacje i narzędzia Web 2.0, ocenianie w e-learningu, zagadnienia społeczne i kulturowe.

International Conference on Virtual Patients, 5-6 czerwca 2009 r., Kraków

Zakład Bioinformatyki i Telemedycyny Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego organizuje w dniach 5-6 czerwca 2009 międzynarodową konferencję poświeconą wirtualnym pacjentom. Spotkanie będzie się odbywało pod honorowym patronatem Minister Zdrowia Ewy Kopacz.
Tematyka konferencji dotyczy nowych narzędzi e-nauczania w medycynie, w szczególności zagadnień związanych z wirtualnym pacjentem.

Więcej informacji na: www.icvp.eu.

Stan na 10 grudnia 2008 roku.

Serwisy internetowe


E-AIDS - E-learning w edukacji HIV/AIDS


Projekt E-AIDS - E-learning w edukacji HIV/AIDS to nowatorskie przedsięwzięcie współfinansowane w ramach Europejskiego Programu Lifelong Learning. Celem projektu jest wspomaganie edukacji w zakresie profilaktyki HIV/AIDS poprzez zastosowanie nowoczesnych metod szkolenia oraz nauki online.
W ramach projektu stworzona została strona www.e-aids.ro, na której znajduje się platforma przeznaczona do prowadzenia kursów online, adresowanych m.in. do nauczycieli, pracowników medycznych, wolontariuszy i pracowników opieki społecznej. Platforma może być wykorzystywana przez użytkowników w różnorodny sposób: można na niej korzystać z materiałów, uczestniczyć w kursie, przejść szkolenie jako trener, a także zostać współtwórcą platformy, udostępniając swoje materiały. Wszystkie działania zmierzają do rozpowszechniania i promowania profilaktyki HIV/AIDS na szeroką skalę. Uniwersalny wymiar platformy daje możliwość korzystania z informacji i kursów w wielu językach.
Koordynatorem projektu jest instytucja Save the Children Organisation - Dolj Department z Rumunii. Polskim partnerem projektu jest Ośrodek Edukacyjny Taurus. Pozostałe instytucje uczestniczące w przedsięwzięciu to: Auxilium pro Regionibus in Rebus Culturalibus (Austria), TEMPO Training & Consulting (Czechy), Asociación de Personas Participantes Agora (Hiszpania), EURO-NET (Włochy), Department of Dynamic and Clinical Psychology 146 - University of Rome "La Sapienza" (Włochy).

Języki i Europa

W Unii Europejskiej używa się aż 23 języków urzędowych, a polityka wielojęzyczności stanowi istotny element jej kultury. Z inicjatywy Komisji Europejskiej powstał więc nowy portal internetowy Języki i Europa, którego celem jest umożliwienie wszystkim zainteresowanym zapoznania się z informacjami na temat języków w UE.
Serwis dostępny jest we wszystkich językach urzędowych UE. Zawiera informacje pogrupowane ze względu na tematykę oraz kategorie. Lista tematów obejmuje: różnorodność językową, naukę języków, nauczanie języków, przekład tekstów, tłumaczenie ustne oraz nowe technologie lingwistyczne. W ramach każdego z obszarów tematycznych można zapoznać się z następującymi kategoriami: polityka, działalność, fundusze, praca, dokumentacja, zasoby i aktualności.

Więcej informacji na stronie: http://europa.eu.int/languages.


Ekonomia Na Ulicy

Ekonomia Na Ulicy to projekt realizowany przez Fundację dla Polski w ramach pomocy młodzieży ze środowisk ubogich w starcie w dorosłe życie. Celem przedsięwzięcia jest promowanie wśród dzieci ulicy postaw przedsiębiorczych poprzez zapoznanie ich z bezpiecznymi i efektywnymi możliwościami zarabiania pieniędzy, w odróżnieniu od nielegalnych próby zarabiania, które podejmują oni bardzo wcześnie.
W ramach programu organizowane są szkolenia koncentrujące się na podniesieniu wiedzy i umiejętności z zakresu przedsiębiorczości oraz ekonomii pracowników i współpracowników organizacji pracujących z dziećmi ulicy w całej Polsce.

Więcej informacji na: http://www.ekonomianaulicy.pl/.

IROs Forum

IROs Forum (International Relations Offices Forum) to forum jednostek współpracy międzynarodowej polskich uczelni publicznych o charakterze akademickim. Jedną z uczelni założycielskich jest Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.
Głównym celem Forum jest zwiększenie efektywności i zakresu współpracy międzynarodowej polskich uczelni, w tym prowadzenie wspólnych działań w ramach tworzenia i rozwoju wielopłaszczyznowej akademickiej współpracy międzynarodowej, a także promocja i wdrażanie ich w środowiskach uczelni partnerskich.
Wśród zaplanowanych zadań są m.in.: inicjowanie wspólnych projektów i strategii pozyskiwania funduszy, organizowanie szkoleń i konferencji, wydawanie wspólnego biuletynu, wyrażanie opinii dotyczących uregulowań prawnych.

Więcej informacji na: www.irosforum.interrel.pl.


Blackboard TV

Serwis Blackboard.com prezentuje interesujące nagrania wideo oraz studia przypadków opisujące doświadczenia uczelni korzystających z produktów firmy (University of Cincinnati, Central Texas College, Tulane University, University of South Carolina). W filmach wypowiadają się przedstawiciele studentów, administracji, wykładowców oraz władz akademickich, co pozwala na poznanie opinii odbiorców reprezentujących różne środowiska.

Nowe Trendy

Fundacja Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych jest organizatorem Konkursu na najlepsze dysertacje doktorskie z zakresu nauk ekonomicznych i zarządzania Nowe trendy w naukach ekonomicznych i zarządzaniu. Kapituła Komisji wybiera najbardziej innowacyjne prace, które są drukowane przez Fundację i rozpowszechniane w bibliotekach w całej Polsce.
W październiku 2008 r. została rozstrzygnięta II edycja Konkursu. Wzięło w niej udział 33 autorów prac doktorskich. Spośród wszystkich zgłoszonych prac Komisja Konkursowa wyłoniła cztery najbardziej wyróżniające się opracowania:

  • dr Łukasz Hardt Rozwój ekonomii kosztów transakcyjnych. Od koncepcji do operacjonalizacji
  • dr Monika Murawska Zarządzanie strategiczne niematerialnymi zasobami przedsiębiorstwa
  • dr Dorota Rozmus Agregacja modeli klasyfikacyjnych i regresyjnych
  • dr Anna Sankowska - Wpływ zastosowania koncepcji wirtualnego organizowania na innowacyjność przedsiębiorstwa. Praca opublikowana przed realizacją Konkursu, nakładem Wydawnictwa Politechniki Warszawskiej.
Zapraszamy na stronę www.nowetrendy.net w celu zapoznania się ze streszczeniami wszystkich zgłoszonych do Konkursu prac.