AAA

Redakcja e-mentora poleca

publikacje konferencje serwisy www

Marketing z Google, Paweł Kobis, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2007

Pozycjonowanie stron traktowane jest przez część środowiska specjalistów internetowych jako działanie na granicy dobrego smaku i efektywności marketingowej, ponieważ stosowane w pozycjonowaniu techniki "ocierają się" o techniki spamerskie (wykorzystywane przy rozsyłaniu spamu). Niektóre techniki pozycjonowania postrzegane są jako na tyle nieuczciwe, że właściciele wyszukiwarek internetowych walczą z tym zjawiskiem, posuwając się nawet do blokowania lub usuwania z wyników wyszukiwania serwisów wypromowanych w nieprawidłowy, ich zdaniem, sposób.

Z powyższych powodów pozycjonowanie to "niebezpieczny" zawód, który może często przynieść więcej szkody niż pożytku, a osiągnięte rezultaty marketingowe (poniesiony nakład pracy i funduszy) możliwe są do uzyskania w inny bezpieczniejszy sposób.

Książka Pawła Kobisa bardzo dogłębnie omawia zagadnienia pozycjonowania, skupiając się na najpopularniejszej z wyszukiwarek sieciowych - Google - oraz opatrując opisywane zagadnienia szeregiem przykładów praktycznych.

Najważniejsze pytania, na które próbuje odpowiedzieć autor dotyczą tego, czym jest pozycjonowanie, jak przygotować serwis do pozycjonowania, jak prawidłowo dobrać frazy (słowa kluczowe), jak wybrać odpowiednią metodę pozycjonowania, jak najbardziej efektywnie wykorzystać potencjał strony oraz jak osiągnąć najwyższą pozycję w rankingu.

Książkę można polecić wszystkim osobom zainteresowanym tą formą marketingu internetowego.


Publikacja dostępna na stronach wydawcy: http://ksiegarnia.pwn.pl/6429_pozycja.html

E-biznes bez ryzyka. Zarządzanie bezpieczeństwem w sieci, Jonathan Reuvid (red.), Wydawnictwo Helion, Gliwice 2007

Kwestie bezpieczeństwa w biznesie elektronicznym odgrywają bardzo często kluczową rolę w działalności firm. Bez wiedzy o potencjalnych niebezpieczeństwach, znajomości zasad ochrony oraz sposobów reagowania na zagrożenia występujące w internecie nawet najlepszy model biznesowy, realizowany przez przedsiębiorstwo, może przynieść jedynie straty zamiast spodziewanych korzyści.

Można przytoczyć wiele przykładów badań, które pokazują, że oszustwa sieciowe intensywnie zwiększają swój zakres i różnorodność, powodując bardzo duże straty wśród firm prowadzących działalność e-biznesową i przyczyniając się do zmniejszenia zaufania wśród klientów.

Książka omawia zagrożenia dla informacji i e-biznesowych systemów informatycznych, prezentuje rodzaje i źródła zagrożeń, porusza zagadnienia ochrony oprogramowania i danych osobistych, zarządzania działaniami operacyjnymi oraz kwestie planowania awaryjnego i przywracania prawidłowego działania organizacji po wystąpieniu zdarzenia kryzysowego (awarii).

Warto też podkreślić, że pomimo, iż jest to tłumaczenie, to występuje w nim odniesienie się do polskich realiów (rozdział dotyczący kwestii prawnych). Książka zawiera aktualne informacje związane z bezpieczeństwem działalności e-biznesowej na tyle, na ile pozwala na to proces wydawniczy.


Książka dostępna na stronach wydawcy: http://helion.pl/ksiazki/bezebi.htm


Europejski Obszar Szkolnictwa Wyższego - konkurencja dla uczelni amerykańskich?, Anna Frąckowiak, Wydawnictwo Naukowe Novum, Płock 2007

Przedstawiamy pierwszy tom nowej serii wydawniczej zatytułowanej "Płocka Biblioteka Pedagogiczna", która redagowana jest przez grupę pedagogów skupionych w płockim ośrodku naukowym m.in. Szkole Wyższej im. Pawła Włodkowica i sekcji pedagogicznej Towarzystwa Naukowego Płockiego.

Autorka tomu pierwszego przybliża zagadnienie Procesu Bolońskiego nie tylko w ujęciu opisowym, ale także porównawczym. Bardzo interesująca jest analiza oceny konkurencyjności europejskiego szkolnictwa wyższego w stosunku do uczelni amerykańskich. W publikacji znajdziemy również odpowiedzi na pytania o to, czym jest Proces Boloński, kogo lub czego dotyczy, skąd wzięła się jego idea, kto jest odpowiedzialny za przebieg procesu, w jakim stopniu dotyczy on Polski oraz jakiej oceny Procesu Bolońskiego można dokonać na obecnym etapie?

Wydana publikacja jest jedną z nielicznych, które poruszają omawianą problematykę w języku polskim. Stanowić może ona cenne źródło informacji dla badaczy systemów oświatowych, studentów kierunków pedagogicznych, a także wszystkich praktyków zaangażowanych w działania w szkolnictwie wyższym.


Publikacja dostępna w księgarni wydawnictwa: http://www.wnn.pl