AAA

Kto się boi głębokiej wody?

Marek Dornowski

Projekt ''Mentoring poprzez IT''

Wiele osób wierzy, że czterolistna koniczynka przynosi szczęście, jeszcze więcej, że choć pieniądze szczęścia nie dają to jednak satysfakcjonująca, dobrze płatna praca może nam pomóc je osiągnąć. Problem, z punktu widzenia osób wchodzących na rynek pracy, polega na tym, że znalezienie zarówno czterolistnej koniczynki, jak i świetnej posady bez odpowiedniego doświadczenia, jest dość trudnym zadaniem.

Wśród studentów panuje często przekonanie, że każde doświadczenie jest dobre i może pomóc w zdobyciu upragnionej posady. Trudno z tym polemizować, jednakże niepokojące jest, że tylko nielicznych stać na zadanie sobie pytania, w jaki sposób praca w barze (przy całym szacunku dla barmanów) może pomóc w karierze inżyniera? Jeśli już jednak zadajemy takie pytanie, bardzo szybko możemy dojść do wniosku, że i owszem taka praca poprawi naszą komunikatywność, często znajomość języka obcego, ale z pewnością nie przybliży nas do celu tak bardzo, jak dla przykładu bezpłatna praktyka w biurze projektowym.

Dochodzimy w tym miejscu do punktu, w którym można mówić o zarządzaniu rozwojem zawodowym. Często stajemy przed dylematem: czy wybrać mniej atrakcyjną, ale jednak płatną pracę, czy może bezpłatną lub gorzej płatną, ale jednak ciekawszą pod kątem merytorycznym praktykę lub staż. Dla tych którzy stawiają na jakość i myślą długofalowo pojawiła się ostatnio ciekawa propozycja. Mowa tutaj o udziale w projektach finansowanych z funduszy unijnych, a w szczególności o projekcie Mentoring poprzez IT. Wyjątkowość tego projektu polega na tym, że nie skupia się on na przekazywaniu wiedzy teoretycznej, lecz na praktyce.

Zapewnia on swoim uczestnikom możliwość bezpośredniej współpracy ze specjalistami z wybranej branży oraz realizację odpowiedzialnych zadań. Można rzec: skok na głęboką wodę, ale przecież to jeden z najlepszych sposobów na naukę pływania. Obecnie prowadzona jest akcja rekrutacyjna dla osób chcących wziąć udział w projekcie (więcej na stronie www.mentoring.4pl.pl). W większych ośrodkach akademickich prowadzone są prezentacje projektu oraz udzielane wszelkie informacje dotyczące rekrutacji. Może więc warto zrobić ten pierwszy krok w kierunku zarządzania własną karierą? Oczywiście, zawsze można skwitować to wszystko stwierdzeniem, że nie warto i skupić się na poszukiwaniu czterolistnej koniczynki. Ale na to zawsze jeszcze mamy czas.