AAA

Aktualności

Najnowsze informacje nt. e-edukacji i ICT

Najnowsze informacje nt. e−edukacji i ICT

Komputer na korbkę

W MIT Media Lab zaprojektowano pierwszy komputer działający stale bez zewnętrznego źródła zasilania. Jest to mały, zielony komputerek kosztujący 100 $. Nie będzie on jednak dostępny w sprzedaży, a jedynie dystrybuowany bezpośrednio do szkół poprzez rządowe programy wyrównywania szans edukacyjnych. Ta inicjatywa może być rewolucją w kształceniu dzieci. Profesor Nicholas Negroponte z MIT już na początku 2005 roku, ogłosił w czasie obrad World Economic Forum (Davos) projekt - One Laptop per Child (OLPC). Więcej na temat tej inicjatywy na http://laptop.media.mit.edu/. Zainteresowanie komputerem wykazały m.in. Chiny i Brazylia.
Baza o innowacjach

Powstaje pierwsza w Polsce baza o innowacjach. Baza zostanie udostępniona w internecie już w styczniu 2006 r. przez Instytut Maszyn Matematycznych w Warszawie. Baza zawierać będzie dane na temat kilkudziesięciu - na początek - innowacji pochodzących z regionu mazowieckiego. Baza o innowacjach jest częścią szerszego projektu promocji innowacyjnych rozwiązań realizowanego przez Mazowieckie Centrum Zarządzania Wiedzą o Innowacjach Technologicznych (Centrum IT).
Wielka fuzja

Blackboard i WebCT, liderzy oprogramowania na rynku e-learningu, ogłosiły w październiku br. plany fuzji. Szczegółowe negocjacje mają zakończyć się na przełomie 2005 i 2006 roku. Połączone przedsiębiorstwo będzie obsługiwało ponad 3 700 klientów i zatrudniało ok. 800 pracowników. Wspólne produkty będą oferowane pod marką Blackboard. Połączenie platform ma przynieść nową jakość w oprogramowaniu dla e-edukacji. Więcej informacji na ten temat na stronie: http://www.blackboard.com/webct/merger/.
Internetowy kurs przysposobienia obronnego

Wyższa Szkoła Umiejętności Społecznych (WSUS) z Poznania zorganizowała z funduszy MEN internetowy kurs przysposobienia obronnego. Szkolenie może zaliczyć student każdej polskiej wyższej uczelni, która rozpocznie współpracę z WSUS. Kurs kończy się tradycyjnym egzaminem. Więcej na ten temat w serwisie PAP - Nauka w Polsce.
e-społeczeństwo w liczbach

W 2004 roku z internetu korzystało 934 mln osób na całym świecie. Do końca 2005 roku internautów ma być ponad miliard. Jak donoszą analizy CIA's World Factbook, mieszkańcy Stanów Zjednoczonych i Chin to ponad 30% e-społeczeństwa. Do 2007 r. internautów ma być 1,35 mld. Więcej w serwisie InternetStandard.

Więcej doniesień z najważniejszych wydarzeń w e-learningu i ICT dostępnych jest w serwisie: wioska.net - codziennie nowe informacje nt. e-edukacji.