Społeczne i prawne aspekty spamu

Komentarze do artykułu:

Pozwolę sobie skomentować dwie poruszone w artykule treści typowo techniczne, które zostały przedstawione w sposób bardzo pobieżny i mogą zawężać spojrzenie na dane problemy. [quote](...) odebranie poczty to połączenie do serwera protokołem IMAP i korzystanie z wielu świadomie z niego korzystający i, co bardzo ważne, jego rozszerzeń.[/quote] Opis standardu wiadomości można znaleźć w RFC 822 i jego następcy RFC 2822 [http://www.ietf.org/rfc/rfc2822.txt]. W opisie tym są tylko ramy budowy wiadomości. Protokoły jakie umożliwiają odbiór wiadomości są dwa: pop3 [RFC1939 - http://www.ietf.org/rfc/rfc1939.txt], imap [RFC2060 - http://www.ietf.org/rfc/rfc2060.txt] a nie jak się sugeruje w artykule tylko jeden IMAP. Do tego wiadomym jest, iż z tych dwóch protokołów najbardziej popularnym jest ten pominięty pop3. Żeby było całkiem dramatycznie to ze statystyk serwerów pocztowych wynika, iż 72% całego ruchu to nie są protokołu pop3/imap a nadwyczajniej webmail. [quote]jego rozszerzeń. Po drodze korzysta się jeszcze z co najmniej kilku innych standardów, np. Ethernet w siec lokalnej, TCP/IP do połączenia z serwerem zdalnym, protokołu TLS do zabezpieczenia poufności danych.[/quote] Protokół TLS/SSL nie służy do zabezpieczenia poufności danych. Służy tylko i wyłącznie do tworzenia poufnego kanału transmisji danych. Dane przesyłane przy pomocy bezpiecznych połączeń realizowanych według standardu TLS są poufne tylko i wyłącznie w ramach realizacji połaczenia, sesji. Nie są poufne np. dla osób trzecich - składowane są w MTA w postaci czystej, niezabezpieczonej. Do poufności przesyłanych danych służą standardy PGP oraz S/MIME, które zabezpieczają samą przesyłkę a nie sam kanał transmisji. Tym samym PGP i S/MIME można powiedzieć, iż jest wykorzystywana do zabezpieczenia poufności danych a nie jak w przypadku TLS do zabezpieczenia tylko i wyłącznie ich transmisji, przesyłania.

Z uwagami się, rzecz jasna, zgadzam -- to były uproszczenia. Ale celowe. Artykuł nie miał za zadanie rozszerzać spojrzenia na techniczną stronę zagadnienia wysyłania poczty. :)

Mam pytanie co do konkretnego przypadku. Wiem, że w artykule napisane jest, że wiele rodzajów spamu nie jest w polskim prawie uregulowane. Ale czy rozsyłanie informacji o niepolitycznej ani nie komercyjnej akcji społecznej przez na nasza-klasa.pl jest spamem? Podam przykład: ochrona przyrody np STOP BUDOWIE OBWODNICY AUGUSTOWA PRZEZ DOLINĘ ROSPUDY! PRZYŁĄCZ SIĘ DO PROFILU I ZAGŁOSUJ W ANKIECIE. - czy to jest spam wg. polskiego prawa. Z jakimi konsekwencjami może się liczyć osoba to wysyłająca? I wreszcie: jaka jest różnica między akcją społeczna a spamem?

Dodaj komentarz

captcha

działanie 2

 
  Weź udział w dyskusjach komentujących inne artykuły:
okladka big pobierz pdf

Data wydania: 24 kwietnia 2006 r.
wersja online: ISSN 1731-7428
wersja drukowana: ISSN 1731-6758

info Artykuły naukowe zawarte w niniejszym czasopiśmie są recenzowane.