AAA

Redakcja e-mentora poleca

publikacje konferencje serwisy www

Kano

Nauka programowania w prosty i przystępny sposób? Na taki pomysł wpadli twórcy Kano - komputera, który można samodzielnie zbudować w kilka minut i samodzielnie zaprogramować. Projekt ten ma przede wszystkim walory edukacyjne - jego głównym celem jest zachęcenie użytkowników do nauki podstaw programowania. Zestaw Kano Kit zawiera procesor Raspberry Pi model B, kartę pamięci SD, na której znajdziemy KANO OS, czyli zmodyfikowanego Debiana wraz z oprogramowaniem edukacyjnym, głośnik, klawiaturę, obudowę, okablowanie konieczne do używania komputera, zasilacz, moduł Wi-Fi i dodatki pozwalające użytkownikowi spersonalizować wygląd swojego minikomputera. Do zestawu dołączono także prostą instrukcję, a bardziej dociekliwi użytkownicy znajdą dodatkowe informacje na blogu.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.kano.me

Academia.edu

Academia.edu to platforma przygotowana specjalnie z myślą o naukowcach, którzy chcieliby podzielić się wiedzą i osiągnięciami z innymi. Celem twórców platformy było przyspieszenie procesu przepływu informacji o badaniach prowadzonych na całym świecie. Użytkownicy mogą dzielić się informacjami o swoich projektach badawczych, monitorować poziom zainteresowania, z jakim się one spotykają, wymieniać się wiedzą i doświadczeniem, a także śledzić postępy w pracach innych naukowców, którzy prowadzą badania w podobnych obszarach na całym świecie. Do portalu Academia.edu należy już ponad 14 milionów naukowców, którzy zamieścili już ponad 3 miliony prac badawczych z ponad miliona obszarów. Co miesiąc platformę odwiedza prawie 16 milionów osób.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.academia.edu

Rozpisani.pl

Rozpisani.pl to portal dla niezależnych autorów, którzy chcieliby wydać swoją własną książkę. Projekt Grupy PWN oferujący możliwość self-pubishingu pomaga autorom wydać publikację i wprowadzić ją na rynek księgarski. Jest to alternatywa dla tradycyjnych wydawnictw - znacznie tańsza i zapewniająca pełne prawa autorskie do materiału oraz kontrolę zarówno nad zawartością, jak i projektem książki. Autor sam decyduje o jej cenie, a proces wydawniczy może trwać zaledwie sześć tygodni. Dodatkowo twórcy portalu zadbali o wsparcie merytoryczne w postaci porad, jak napisać książkę i jak ją promować.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://rozpisani.pl

Twarze przedsiębiorczości

Twarze przedsiębiorczości to kampania społeczna mająca na celu wypromowanie właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw, którzy dając ludziom pracę, rozbudowując infrastrukturę, a także dostarczając potrzebne produkty i usługi, mają duży wpływ na lokalną społeczność i gospodarkę. Autorzy kampanii chcą, by osoby takie stały się wzorami do naśladowania dla innych przedsiębiorców, a także dla młodego pokolenia. Projekt jest realizowany przez Fundację Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości wspólnie z Forum Młodych PKPP Lewiatan.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.twarzeprzedsiebiorczosci.pl

Zoomla i WikiKids

Portal internetowy Zoomla został stworzony z myślą o młodzieży, która dzięki niemu w jednym miejscu znajdzie najświeższe informacje z kraju i świata, a także ciekawe materiały pomocne w nauce i rozwijające zainteresowania. W swojej ofercie Zoomla posiada wiele ciekawych gier edukacyjnych, a także narzędzie do tworzenia prezentacji i tekstów. Twórcy zachęcają również użytkowników do przesyłania własnych artykułów, które chcieliby zamieścić na stronach portalu. Przygotowano ponadto specjalną zakładkę dla nauczycieli, zawierającą wiele ciekawych informacji i materiałów pomocnych w przygotowaniu lekcji. Analogicznym portalem przeznaczonym dla trochę młodszych użytkowników - uczniów niższych klas - jest WikiKids. Oba portale powstały w ramach projektu „Teraz e!-dukacja” realizowanego przez Centrum Rozwoju i Edukacji Młodzieży.

Więcej informacji można znaleźć na stronach:
https://www.zoomla.pl/odkrywcy_index.php,
https://www.wikikids.pl/odkrywcy_index.php

BIQdata

Serwis BIQdata.pl to nowy projekt „Gazety Wyborczej” - pierwszy w Polsce serwis internetowy z kategorii data journalism, który przedstawia otaczającą nas rzeczywistość za pomocą cyfr, wykresów i tabel. Skierowany jest do ciekawych świata osób, które lubią liczby, często sprawdzają statystyki, a także szukają informacji podanych w lekki i atrakcyjny sposób. Partnerami serwisu są Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej, a także Polskie Towarzystwo Badaczy Rynku i Opinii (PTBRiO).

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://biqdata.pl