AAA

Redakcja e-mentora poleca

publikacje konferencje serwisy wwwMapa kwalifikacji

Instytut Badań Edukacyjnych tworzy pierwszą w Polsce mapę kwalifikacji. Powstaje ona w ramach prac nad Polską Ramą Kwalifikacji, grupującą pozyskane w czasie edukacji kwalifikacje na kilku poziomach. Mapa jest narzędziem interaktywnym, pozwalającym na sprawdzenie, jakie kwalifikacje są niezbędne do wyuczenia się danego zawodu, na jakich ścieżkach edukacyjnych można je zdobyć i jakie instytucje prowadzą kształcenie w tym zakresie. W chwili obecnej można zapoznać się z mapą zawierającą 18 kwalifikacji. Będzie ona systematycznie rozszerzana o kolejne.

Więcej informacji można znaleźć na stronie:
http://sk.ibe.edu.pl

Courious.com

Prezentujemy serwis edukacyjny Courious (ang. ciekawy, zaciekawiony), który wspiera ideę kształcenia ustawicznego, niezależnego od oficjalnego programu edukacyjnego, lecz bazującego na ciekawości ludzkiej i własnej chęci poznawania świata nauki. Na portalu znajdziemy filmiki z lekcjami dotyczącymi wielu aspektów życia, podzielonymi na kilka kategorii: np. Zrób to sam, Zdrowy styl życia, Nauka, Gotowanie. Lekcje można komentować, dodawać zdjęcia, komunikować się z nauczycielem, poznawać innych studentów.

Więcej informacji można znaleźć na stronie:
http://curious.com

ArcNote

Aplikacja ArcNote służy do obróbki zdjęć, notatek i prezentacji wykonanych podczas spotkań lub konferencji. Zdjęcia robione z dość dużej odległości przechodzą proces kadrowania i poprawy jakości, aby w rezultacie otrzymać obraz niemal identyczny z tym, który był wyświetlany na ekranie. Tak sporządzone notatki można kategoryzować i zapisywać w oddzielnych katalogach. Dodatkową atrakcją jest możliwość pozostawienia zapisu dźwiękowego nagrywanego w trakcie wykonywania zdjęcia. W ten sposób mamy notatkę z komentarzem głosowym.

Aplikacja dostępna jest w GooglePlay na system Android.

Więcej informacji można znaleźć na stronie:
https://play.google.com

Consumer classroom - portal dla nauczycieli

Zachęcamy do zapoznania się z nowym portalem edukacyjnym dla nauczycieli z krajów członkowskich Unii Europejskiej. Działa on na zasadzie serwisu społecznościowego i zawiera interaktywne zasoby edukacyjne dla uczniów w wieku 12-18 lat. Dostępne są też narzędzia do tworzenia własnych interaktywnych lekcji, fora oraz czat. Nauczyciel może stworzyć własną wirtualną klasę, komunikować się z nauczycielami z innych krajów, dzielić się swoimi materiałami.

Portal finansowany jest przez Komisję Europejską.

Więcej informacji można znaleźć na stronie:
ConsumerClassroom.eu

Yammer

Przedsiębiorstwa mogą tworzyć własne sieci społecznościowe dla swoich pracowników za pomocą oprogramowania Yammer. Działa ono na podobnej zasadzie jak Facebook czy Twitter i pozwala na udoskonalenie komunikacji korporacyjnej i zwiększenie efektywności pracy. Yammer łączy się też z innymi programami, takimi jak SharePoint czy SAP. Dane przechowywane są w chmurze, co pozwala na dostęp z każdego miejsca, także za pomocą smartfonów. Oprogramowanie umożliwia wymianę wiedzy, współdzielenie plików i wspólną pracę nad dokumentami.

Więcej informacji można znaleźć na stronie:
https://www.yammer.com