AAA

Redakcja e-mentora poleca

publikacje konferencje serwisy wwwEdutuba

Edutuba to ogólnodostępna multimedialna biblioteka materiałów edukacyjnych opracowanych w ramach programów Centrum Edukacji Obywatelskiej. W serwisie znajduje się już ponad 2500 dokumentów dodanych przez użytkowników. Dzięki filtrowaniu można łatwo dotrzeć do materiałów dedykowanych określonej grupie odbiorców lub poświęconych danej tematyce.

Więcej informacji na stronie: http://www.edutuba.pl/

Obserwator finansowy

Obserwatorfinansowy.pl to serwis prezentujący informacje finansowe i ekonomiczne, mikro- i makroekonomiczne. Znajdują się w nim również wywiady, opinie, raporty i blogi poświęcone tej tematyce. Interesujące dla Czytelników będą z pewnością komentarze najwybitniejszych światowych ekonomistów pochodzące z mediów zagranicznych, a udostępnione w języku polskim. Ciekawe dodatki serwisu to zbiór przydatnych linków oraz recenzje nowości wydawniczych.
Właścicielem serwisu jest Narodowy Bank Polski.

Więcej informacji na stronie: http://www.obserwatorfinansowy.pl/

European Podcast Award

Zakończyła się druga edycja konkursu „European Podcast Award”, którego celem jest wyłonienie i promowanie najlepszych europejskich podcastów audio. Do rywalizacji zgłoszono 1500 utworów z 10 krajów. Internauci oddali ponad 400 000 głosów na ulubione nagrania, a oceniało je także jury. Wyróżnienia przyznawano w czterech kategoriach: osobowość, non-profit, biznes oraz profesjonalne (dla mediów) - zarówno na szczeblu europejskim, jak i w poszczególnych krajach. Polskimi zwycięzcami okazali się (kolejno): Polskie Detroit, Pozytywne Zacisze, firma doradcza Deloitte oraz Magazyn komputerowy „Trącić Myszką”. Podcasty z Polski zajęły wysokie miejsca w ogólnoeuropejskim rankingu.

Więcej informacji na stronie: http://www.european-podcast-award.eu/

EIOBA - daj się przeczytać!

Ponad 12 tysięcy artykułów i 70 tysięcy komentarzy opublikowano jak dotąd w serwisie publicystycznym EIOBA tworzonym przez internautów. Wybrane kategorie tematyczne to: technologia, nauka, finanse, społeczeństwo, rozrywka. Każdy internauta może opublikować tekst, a dzięki opiniom i ocenom innych użytkowników widać, które artykuły są szczególnie cenione i lubiane. Na podstawie popularności wpisów powstaje ranking autorów. Społeczność serwisu (ponad 22 tysiące zarejestrowanych użytkowników) tworzy również grupy tematyczne, np. Liga Inteligencji, Dziennikarstwo muzyczne czy Wegetarianizm.

Więcej informacji na stronie: http://www.eioba.pl/

The MASIE Centre Learning Lab and ThinkThank

MASIE Centre to międzynarodowy think thank specjalizujący się organizacyjnym uczeniu się. Jego założyciel, Elliott Massie, kieruje również Learning CONSORTIUM - koalicją 240 globalnych organizacji współpracujących w zakresie rozwoju strategii uczenia się (członkami są m.in. Bank of America czy UPS).
Na stronie znaleźć można m.in. wyniki badań i artykuły tematyczne, blog E. Massiego dotyczący trendów w nauczaniu, prowadzony od 1997 r., a także podcasty czy nagrania wideo.

Więcej informacji na stronie: http://www.masie.com/.

Zastosowanie IT w biznesie - wyniki konkursu

Rozstrzygnięto drugi ogólnopolski konkurs firmy e-point SA na najlepsze prace dyplomowe z zakresu zastosowań IT w biznesie. Celem konkursu było zwrócenie uwagi studentów na możliwości wykorzystywania najnowszych rozwiązań z dziedziny technologii informacyjnych i nowoczesnych narzędzi informatycznych w działalności przedsiębiorstw. Nagrodzeni to: Dariusz Nowak z Wydziału Zarządzania UE w Krakowie (I miejsce), Bartłomiej Jagodziński z Wydziału Zarządzania UE w Poznaniu (II miejsce) oraz Mateusz Poślednik z Wydziału Elektrotechniki, Informatyki i Telekomunikacji Uniwersytetu Zielonogórskiego (III miejsce).
„E-mentor” był patronem medialnym tego wydarzenia.

Więcej informacji na stronie: http://www.e-point.pl/u235/navi/30590

Dziekanat.eu - portal informacyjno-społecznościowy dla uczelni wyższych

Powstał pierwszy w Polsce portal informacyjno-społecznościowy adresowany do pracowników administracyjnych oraz naukowo-dydaktycznych uczelni wyższych. Jego celem jest z jednej strony dostarczanie informacji z obszaru szkolnictwa wyższego, a z drugiej integrowanie środowiska i promowanie wymiany wiedzy i poglądów. W portalu można się zarejestrować, założyć własną grupę, dyskutować na forum, tworzyć galerie zdjęć, a także dodawać pliki wideo. Dostępne są informacje „z życia uczelni”, artykuły poruszające istotne kwestie (np. dotyczące nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym), zapowiedzi konferencji i szkoleń, a nawet kącik „Humor”.

Więcej informacji na stronie: http://www.dziekanat.eu/

Kształcenie umiejętności wyszukiwania źródeł za pomocą gry online

Wyszukiwanie odpowiedniej bibliografii może nastręczać studentom wielu problemów. Mimo że większość z nich na co dzień korzysta z internetu, przy pracy często odnoszą się jedynie do wyników z wyszukiwarki Google i Wikipedii. Pomocą w wykształceniu odpowiednich kompetencji wyszukiwania służy gra stworzona przez zespół z Uniwersytetu w Michigan pod kierownictwem prof. Karen Markey. Gra składa się z czterech rund odpowiadających etapom procesu badawczego: zbierania źródeł, selekcji najlepszych z nich, oceniania źródeł wybranych przez innych i tworzenia ostatecznej bibliografii. Po tę metodę zdobywania niezbędnych w pracy naukowej umiejętności sięgnęło już ponad 300 studentów z czterech uniwersytetów.

Wersja demonstracyjna gry dostępna jest pod adresem: http://bibliobouts.org/
[id: demo@bibliobouts.org, hasło: demo]