AAA

Redakcja e-mentora poleca

publikacje konferencje serwisy www

Kurs e-Nauczyciel - e-learningowo o e-learningu

Kurs e-Nauczyciel, prowadzony przez Centrum e-Learningu Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, powstał z myślą o nauczycielach szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zainteresowanych kształceniem wspomaganym internetem. Zadaniem kursu jest pokazanie przede wszystkim ogromnego potencjału edukacyjnego, jaki ukryty jest w technologiach informatycznych oraz zaprezentowanie nowych trendów w dziedzinie metodyki nauczania.

e-Nauczyciel to w pełni e-learningowa forma doskonalenia zawodowego. Nauczyciele spotykają się w wirtualnym środowisku, gdzie wspólnie dyskutują nad nowymi metodami nauczania, rozwiązują zadania, samodzielnie poszukują informacji, współpracują, testują narzędzia. Dzięki takiej organizacji pracy w praktyce mogą poznać specyfikę uczenia się online.

Kurs e-Nauczyciel jest inicjatywą, której celem jest upowszechnianie wśród nauczycieli wiedzy na temat możliwości wykorzystania e-learningu w procesie dydaktycznym. Rosnąca popularność tej formy kształcenia, jak również potrzeba nieustannego rozwijania umiejętności i doskonalenia kompetencji w zakresie technologii informatycznych, sprawia, że kurs cieszy się dużym zainteresowaniem. Jest realizowany cyklicznie od września 2006 roku. Obecnie trwa już 6. edycja szkolenia. Kolejna jest przewidziana na luty 2008 roku.

Więcej informacji o kursie można znaleźć na stronie internetowej: http://www.e-nauczyciel.org

Eduforge - Innovation for Education

Eduforge to otwarte środowisko internetowe, które umożliwia wymianę pomysłów, wyników badań, oprogramowania open source i darmowych materiałów e-learningowych. Dostarcza ono narzędzi do współpracy na dwóch poziomach:

  • Eduforge Community jest przeznaczone dla każdego, kto interesuje się edukacją i chciałby podzielić się swoimi przemyśleniami i doświadczeniem;
  • Eduforge Projects jest aplikacją wspierającą prowadzenie badań, dyskusji i rozwój oprogramowania edukacyjnego. W serwisie można zarejestrować własny projekt lub dołączyć do jednego z wielu już istniejących przedsięwzięć.
Więcej informacji na: https://eduforge.org/

Open Research Online

Brytyjski Open University udostępnił w internecie repozytorium swoich publikacji badawczych i wyników prowadzonych badań. W większości przypadków są one dostępne w formie artykułów, rozdziałów książek lub całych publikacji wydanych od 2001 roku. Część można pobrać bezpośrednio w postaci plików PDF. Celem przedsięwzięcia jest śledzenie i rejestrowanie działań badawczych uniwersytetu, a także publiczne udostępnienie ich rezultatów.

Więcej informacji na: http://oro.open.ac.uk/

TQi: Teaching Quality Information

Serwis Teaching Quality Information (TQi) prezentuje informacje o poziomie jakości nauczania w uniwersytetach i koledżach w Wielkiej Brytanii. Strona jest prowadzona pod patronatem rządu oraz Narodowego Związku Studentów (National Union of Students). Osoby szukające dla siebie odpowiedniej uczelni mogą znaleźć na stronie m.in. wyniki narodowego badania opinii studentów nt. jakości nauczania w danej jednostce oraz oficjalne statystyki dotyczące rekrutacji, przebiegu studiów, wyników końcowych oraz kariery absolwentów w instytucjach szkolnictwa wyższego.

Więcej informacji na: http://www1.tqi.ac.uk/sites/tqi/home/index.cfm

LearningWiki

Ponad 2000 osób z 26 krajów uczestniczyło w spotkaniu Learning2007, organizowanym w październiku 2007 r. w Orlando na Florydzie, USA. Ich wystąpienia z ponad 300 sesji zostały zebrane w serwisie LearningWiki. Jest on uzupełniany kolejnymi materiałami, a organizatorzy już teraz zapraszają na kolejną edycję wydarzenia, która odbędzie się 26-29 października 2008 r.

Więcej informacji na: http://www.learningwiki.com/


Office 2.0 Database

Office 2.0 to strona prezentująca zestawienie informacji o aplikacjach biurowych dostępnych online. Aplikacje są pogrupowane w odpowiednie kategorie, w których znaleźć można m.in.: kalkulatory, kalendarze, kontakty, systemy CRM, systemy do zarządzania dokumentami, mindmappery, playery, edytory zdjęć, systemy do tworzenia prezentacji oraz do prowadzenia projektów, skanery i faksy, aplikacje do zarządzania zadaniami, prowadzenia konferencji online czy pisania blogów.

Więcej informacji na:
http://itredux.com/office-20/database/

Serwisy poświęcone telepracy

Prezentowane serwisy poświęcone są projektom realizowanym przy udziale środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Mają one na celu:

  • zwiększyć wiedzę o telepracy i spopularyzować tę formę zatrudnienia wśród przedsiębiorców i potencjalnych telepracowników;
  • pomóc przedsiębiorcom w tworzeniu i zastosowaniu modelu pracy na odległość;
  • przenieść pracowników zagrożonych utratą pracy z podmiotów, w których są zatrudnieni do telecentrum lub telechatek;
  • budować świadomość społeczną w zakresie możliwości wykorzystania telepracy do walki z dyskryminacją osób, które miały przerwę w aktywności zawodowej lub nie mogą jej podjąć w sposób "tradycyjny".
Serwisy prezentowane są wspólnie, ponieważ spełniają podobne zadania i składają się z podobnych elementów, takich jak: aktualności dotyczące realizowanego projektu, informacje i dokumenty dotyczące telepracy, ogłoszenia dla telepracowników i telepracodawców (oferty telepracy), fora dyskusyjne o telepracy, dane kontaktowe, informacje o projekcie, listę partnerów projektu oraz zasady finansowania i organizację projektu.

Poszczególne projekty zawierają także informacje na temat przeprowadzanych, w ramach projektów szkoleń, prezentacje badań dotyczących pracy na odległość, czy zestaw odnośników do serwisów poświęconych pracy na odległość.

Oprócz funkcji informującej o realizowanych projektach serwisy te stanowią doskonałe źródło wiedzy i materiałów teoretycznych dotyczących telepracy zarówno dla pracownika poszukującego pracy, jak i pracodawcy poszukującego telepracowników. Ponadto informacje zawarte w tych serwisach posiadają także wartość praktyczną, poprzez gromadzenie i prezentowanie ofert pracy na odległość oraz możliwość wymiany poglądów pomiędzy zainteresowanymi uczestnikami rynku telepracy poprzez fora dyskusyjne.

Więcej informacji na:
http://www.telepraca-efs.pl/,
http://telepraca-equal.pl/,
http://www.enter-telework.org/


e-Learning for Kids

e-Learning for Kids to globalna fundacja non-profit zajmująca się od 2004 r. promowaniem bezpłatnego nauczania przez internet dla dzieci od 5 do 12 lat. W swojej ofercie fundacja posiada kursy z matematyki, nauk ścisłych, czytania, pisania na klawiaturze, angielskiego oraz informacji o zdrowiu. Jednym z celów fundacji jest również budowanie wspólnoty rodziców i nauczycieli, którzy wymienialiby się doświadczeniami i poglądami na temat nauczania dzieci.

Serwis e-Learning for Kids nie jest przeznaczony jedynie dla dzieci. Jest to również miejsce dla rodziców, którzy chcą zaangażować się w edukację swoich dzieci, przedstawicieli środowiska akademickiego, firm komercyjnych, których działalność wiąże się z e-learningiem, korporacji i stowarzyszeń oraz osób indywidualnych zainteresowanych edukacją.

Więcej informacji na: http://www.e-learningforkids.org/

Internetowy konkurs matematyczny MATMIX

Trwa III Edycja Internetowego Konkursu Matematycznego MATMIX.pl organizowanego przez XL Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Warszawie pod Honorowym Patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty. W pierwszym etapie uczniowie rozwiązują zadania publikowane na stronie internetowej konkursu. W kolejnym najlepsi z nich podejdą do wielozadaniowego testu. Do konkursu może przystąpić każdy uczeń. W pierwszym tygodniu zarejestrowało się już ponad 1000 uczestników.

Więcej informacji na: http://matmix.pl/

CoCzytac.pl

CoCzytac.pl - to serwis społecznościowy, rekomendujący książki. Znajdziemy w nim wyszukiwarkę publikacji, rankingi tworzone przez użytkowników oraz listy książek powiązanych z szukaną przez nas lekturą (o podobnej tematyce, dobrze ocenianych, najczęściej wyszukiwanych, czy tego samego autora). Serwis może być pomocny nie tylko podczas szukania dla siebie interesującej lektury dla siebie, ale także np. przy wyborze prezentów dla najbliższych.

CoCzytac.pl bazuje na informacjach z serwisu Podaj.net, który zawiera ponad 86 tys. publikacji dodanych przez niemal 4 tysiące użytkowników.

Więcej informacji na: http://www.coczytac.pl/

EduKlaster Nowe Media w Edukacji

We wrześniu 2007 r. powstała nowa inicjatywa przeznaczona dla firm szkoleniowych, doradczych, teleinformatycznych, ośrodków badawczych, ośrodków akademickich, mediów, organizacji branżowych oraz organizacji pozarządowych - Klaster Technologiczny - EduKlaster - Nowe Media w Edukacji. Celem Klastra jest podniesienie konkurencyjności, innowacyjności i jakości usług świadczonych przez jego partnerów. W zamierzeniu ma on tworzyć innowacyjne rozwiązania edukacyjne przeznaczone dla użytkowników w kraju i za granicą.

Więcej informacji na:
http://www.obserwatorium.pl/nowe_media.htm


Akademia 30+

Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Gdańska Fundacja Rozwoju im. Adama Mysiora są założycielami przedsięwzięcia edukacyjnego "Akademia 30+", którego celem jest popularyzacja modelu współczesnego człowieka renesansu - intelektualisty o wszechstronnych zainteresowaniach. Osoby zainteresowane rozwojem intelektualnym i kulturalnym mogą w ramach "Akademii 30+" wziąć udział w wykładach z różnych dziedzin prowadzonych w Krakowie oraz Trójmieście. Wystarczy wypełnić deklarację zamieszczoną na stronie i uiścić niewielką opłatę.

Więcej informacji na: http://www.akademia30plus.pl/