AAA

Redakcja e-mentora poleca

publikacje konferencje serwisy www

Mazowieckie Centrum Usług Pomocniczych dla Innowatorów Indywidualnych

Wiele obiecujących pomysłów nigdy nie zostaje zrealizowanych, gdyż ich twórcy nie otrzymują profesjonalnego wsparcia. W pierwszej połowie bieżącego roku na rynku pojawił się projekt, który - uzupełniając działalność organizacji pozarządowych, wspierających głównie małe i średnie przedsiębiorstwa - ma za zadanie pomagać indywidualnym innowatorów w procesie komercjalizacji ich pomysłów.
Centrum stanowi aktywne zaplecze, skupiające ludzi twórczych, umożliwiające wymianę doświadczeń i prezentację swoich idei przed szerokim gronem instytucji badawczo-rozwojowych, przedsiębiorstw i organizacji. Pomaga indywidualnym wynalazcom i racjonalizatorom w poszukiwaniu funduszy na rozwój innowacji oraz partnera do jej wdrożenia.

Projekt służy Innowatorom Indywidualnym pomocą w zakresie:

  • wszechstronnej konsultacji pracowników naukowych na etapie formułowania pomysłu, techniczno-ekonomicznej oceny innowacji z punktu widzenia jej przydatności dla gospodarki,
  • merytorycznej opieki przez Konsultanta Innowacji,
  • uzyskania prawnej ochrony własności intelektualnej,
  • indywidualnego określenia możliwości uzyskania dofinansowania rozwoju innowacji ze środków budżetu państwa lub Unii Europejskiej,
  • promocji i wystawiennictwa na targach.
Szczegółowe informacje na: http://www.wynalazca.waw.pl


BiznesMobi

BiznesMobi to aplikacja pozwalająca na przeniesienie serwisu internetowego do formatu mobilnego. Po analizie potrzeb użytkowników i serwisu WWW, projektowana jest wersja mobilna, a następnie konfiguracja i testowanie nowo powstałego serwisu i uruchomienie jego finalnej wersji. Dane w serwisie mobilnym są automatycznie aktualizowane, dzięki czemu jest to system nie wymagający dodatkowej obsługi.

Więcej informacji na: http://www.biznesmobi.pl/

(nie)główny ekonomista - blog o ekonomii, gospodarce, polityce

(nie)główny ekonomista to blog poruszający tematy ekonomii, gospodarki i polityki prowadzony przez Szymona Mazurka, Tymona Dalaka oraz Zbigniewa Mogiłę. Autorzy komentują bieżące krajowe wydarzenia oraz publikują informacje z prasy zagranicznej. Na stronie znajdują się linki do innych ciekawych blogów oraz przekierowania do zasobów internetowych z materiałami ekonomicznymi.


Więcej informacji na: http://www.gekon.net.pl/

3D Mailbox

3D Mailbox to nowy trójwymiarowy program do obsługi poczty elektronicznej. W programie, przychodzący mail może wyglądać jak brunetka pływająca w basenie i czekająca na "przeczytanie" po przejściu przez odprawę (antyspam) oraz prysznic (antywirus), a spam to nieatrakcyjny mężczyzna, który zostaje wydany na pożarcie rekinom. W innej wersji, znajdujemy się na lotnisku w Los Angeles, a nasze maile to Boeingi 747. Program można wypróbować korzystając z darmowej wersji demo.


Więcej informacji na: http://www.3dmailbox.com


Ruszył e-learningowy kurs GPW i rynek kapitałowy

1 październik br. uruchomiona została pierwsza edycja kursu poświęconego GWP i rynkowi kapitałowemu na platformie e-learningowej kapital.edu.pl. Liczba zgłoszeń na ten certyfikowany program kształcenia przekroczyła najśmielsze oczekiwania organizatorów. W rezultacie zamiast 40 osób do realizacji zajęć wbrano ponad 240 kandydatów.
Kurs adresowny jest do nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów kierunków pedagogicznych i ekonomicznych, a jego celem jest kształcenie lokalnych i regionalnych liderów edukacji rynku kapitałowego. Program kształcenia obejmuje 32 godziny lekcyjne online oraz tradycyjne warsztaty, a oprócz aktywności w czasie wirtualnych zajęć kursanci muszą zaliczyć test końcowy, jak również przygotować i obronić pracę zaliczeniową.
Organizatorem Kursu jest Fundacja Edukacji Rynku Kapitałowego oraz Fundacja Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych, pod patronatem i ze wsparciem organizacyjnym Komisji Nadzoru Finansowego oraz Giełdy Papierów Wartościowych.

Więcej informacji oraz zapisy na kolejną edycję: http://kapital.edu.pl

PhET - Physics Education Technology

Serwis PhET został stworzony w ramach edukacyjnego projektu prof. Carla Wiemana z University of Colorado at Boulder (USA). Na stronie znajduje się ponad 60 interaktywnych symulacji, często przypominających gry komputerowe, które tłumaczą działanie różnych praw fizyki: m.in. prawo Faradaya i Ohma, układ słoneczny, fale dźwiękowe, działanie półprzewodników, właściwości gazu i inne.
Projekt ten został wyróżniony w konpurcie fotografii i grafiki naukowej Visualization Challenge realizowanym juz po raz piąty przed tygodnik "Science".

Więcej informacji na: http://phet.colorado.edu

Ciekawa inicjatywa IMS Global Learning Consortium

Study Guides and Strategies to serwis edukacyjny prowadzony od 1997 r. przez amerykańskiego badacza i konsultanta Josepha Franka Landsbergera. Strona zawiera ogólnodostępne materiały dla nauczycieli, dotyczące m.in. przygotowania do zajęć, prowadzenia wykładów, nauczania online i komunikacji, przeprowadzania testów oraz badań. Materiały są dostępne w języku angielskim, a także tłumaczone na wiele innych języków obcych we współpracy z wolontariuszami i organizacjami edukacyjnymi. W 2006 r. strona zanotowała ponad 12 milionów odsłon.


Więcej informacji na: http://www.studygs.net

PLoS: Public Library of Science

Public Library of Science to non-profitowa organizacja naukowców i lekarzy, której celem jest popularyzowanie i promowanie światowej literatury naukowej i medycznej. PLoS publikuje recenzowane, ogólnodostępne czasopisma zawierające opracowania dotyczące najnowszych badań w różnych dziedzinach (m.in. PLoS Biology, PLoS Medicine, PLoS Genetics, PLoS Pathogens).

Więcej informacji na: http://www.plos.org

Wikiversity: Learning Groups

Wikiversity (słowo powstało z połączenia wyrazów wiki oraz university) to internetowa społeczność nauki i wymiany wiedzy oparta na oprogramowaniu wiki.
W ramach Wikiwersytetu organizowane są grupy, w których uczestnicy mogą współpracować, dyskutować, kreować ścieżki nauczania, rozwiązywać problemy, a przede wszystkim przekazywać sobie nawzajem wiedzę. Projekty edukacyjne Wikiwersytetu będą bazować na kolekcji stron, aktualizowanych i rozszerzanych przez uczestników, poświęconych danemu zagadnieniu. W ten sposób wykorzystywana jest idea learning by doing - np. przy tworzeniu oraz edytowaniu stron, a także uczenia się od siebie - przy ocenie, krytykowaniu czy rozwijaniu stron stworzonych przez pozostałych członków grupy.

Więcej informacji na:
http://en.wikiversity.org/wiki/Wikiversity:Wikiversity_project_proposal#Learning_groups

Curriki - Global Education Learning Community

Curriki to serwis edukacyjny stworzony w ramach projektu GELC - the Global Education and Learning Community, zainicjowanego przez Sun Microsystems. Nie jest to jednak jedynie strona internetowa, lecz społeczność online złożona z nauczycieli, wykładowców i ekspertów edukacyjnych, którzy połączyli swoje wysiłki, aby wspólnie tworzyć materiały wspierające proces kształcenia na całym świecie. Nazwa curriki powstała ze złożenia słów (curriculum - program nauczania oraz wiki), na oznaczenie technologii, którą posługują się twórcy serwisu. Materiały są dostępne online dla wszystkich zainteresowanych.


Więcej informacji na: http://www.curriki.org