AAA

Redakcja e-mentora poleca

publikacje konferencje serwisy www

Euro*MBA, PWE, Warszawa 2005

Międzynarodowy program Euro*MBA, stworzony i prowadzony przez konsorcjum uczelni z kilku krajów, przeznaczony jest dla menedżerów z całego świata. Organizacja programu oparta jest głównie na kształceniu online, a jej jakość potwierdzają akredytacje EQUIS efmd oraz AACSB (The Association to Advance Collegiate Schools of Business). W ramach programu uczestnicy zaliczają dziesięć kursów online, m.in. zarządzanie strategiczne, zarządzanie zmianą, marketing międzynarodowy, finanse, zarządzanie zasobami ludzkimi i prawo europejskie. Studenci mogą korzystać z elektronicznej biblioteki i szukać nowych możliwości rozwoju swojej kariery na stronach poświęconych rekrutacji.

Więcej informacji na: http://www.euromba.org.


KATALOG POLSKIEGO EBIZNESU

Po serii serwisów prezentujących podstawy teoretyczne lub wiadomości z zakresu e-biznesu w bieżącym numerze przedstawiamy serwis, który próbuje realizować ideę portalu biznesu elektronicznego w praktyce. eBiznes.net to doskonały przykład pokazujący, jak można połączyć portal o tematyce e-biznesowej z czysto komercyjnym przedsięwzięciem biznesowym.

Krótki przegląd serwisu pozwala stwierdzić, że różni się on od portali informacyjnych prezentowanych we wcześniejszych numerach czasopisma tym, że jest ukierunkowany przede wszystkim na pozyskiwanie i prezentację reklam firm. Skupia się przy tym tylko na firmach polskich. Najważniejszym mechanizmem prezentującym jest katalog firm, wraz z wyszukiwarką.

Ponadto serwis zawiera działy podobne, do innych serwisów tego typu, a mianowicie: newsy, finanse, kurs językowy, reklama. Najbardziej nietypowy, to dział kurs językowy, który umożliwia naukę angielskiego przez SMS. Ciekawym pomysłem jest również wykorzystanie newsów z innego serwisu e-biznesowego: egospodarka.pl.

Więcej informacji na: http://ebiznes.net/.


European Academy of Business in Society

European Academy of Business in Society (EABIS - Europejska Akademia Odpowiedzialnego Biznesu) to koalicja uczelni akademickich, firm oraz instytucji zaangażowanych w promowanie odpowiedzialnego biznesu. Strona internetowa EABIS zawiera szczegółowe informacje nt. misji, celów oraz działalności Akademii. Na stronie opublikowana jest również lista założycieli, partnerów i członków EABIS (członkiem stowarzyszonym jest m.in. SGH). W dziale poświęconym badaniom można znaleźć opisy prowadzonych projektów, a w katalogu - listę instytucji zaangażowanych w działania związane z odpowiedzialnym biznesem. Strona zawiera również kalendarz wydarzeń oraz Press room z aktualnościami.

Więcej informacji na: http://www.eabis.org/.

Wydawnictwo Springer wchodzi do Centralnej Europy

Polskie wydawnictwo Central European Science Journals (http://www.cesj.com) zawarło umowę partnerską z międzynarodowym wydawnictwem Springer (http://www.springer.com). Porozumienie obydwu firm skierowane jest do instytutów badawczych, uniwersytetów i towarzystw naukowych w centralnej i wschodniej Europie, które wydają dobre czasopisma naukowe. Współpraca z wydawnictwami Springer i CESJ zapewni im dostęp do nowoczesnej technologii publikacji elektronicznej, a także do licznych bibliotek i naukowców na całym świecie.


www.intellectualcapital.nl

Doskonała strona zbierająca w jednym miejscu wszystkie ważne linki do informacji dotyczących szeroko pojętej tematyki kapitału intelektualnego. Z powodzeniem można ją uznać za kompetentnego brokera wiedzy z tego zakresu. Internauci znajdą tam zarówno przełomowe artykuły z tej dziedziny, jak też zbiór narzędzi służących do oceny kapitału intelektualnego. Wszystkie zasoby pogrupowane zostały w następujące kategorie:

 • Artykuły,
 • Książki (polecane),
 • Eksperci i guru z zakresu IC,
 • Periodyki,
 • Badania,
 • Lisbon 2010,
 • Inicjatywy europejskie,
 • IC narodów (raporty z oceny oraz publikacje dotyczące tego),
 • Government,
 • Usługi (z zakresu KM i IC),
 • Who is who?
 • Metody oceny IC,
 • Opisy narzędzi i rozwiązań oraz gier symulacyjnych dostępnych na rynku,
 • Społeczności praktyków z zakresu zarządzania wiedzą i kapitałem intelektualnym,
 • Szkolenia i eventy.
Ponadto, można z tej strony ściągnąć Raport o kapitale intelektualnym UE (2004), uwzględniający założenia Strategii Lizbońskiej. Na szczególną uwagę zasługują także opisy dobrych praktyk z zakresu oceny kapitału intelektualnego, prezentujące przykłady firm stosujących różne narzędzia służące temu.

Więcej informacji: http://www.intellectualcapital.nl