AAA

Redakcja e-mentora poleca

publikacje konferencje serwisy www

Komiksy o tematyce ekonomicznej i scenariusze lekcji z podstaw przedsiębiorczości

Polecamy antologię Komiksy o tematyce ekonomicznej, która obejmuje 22 najlepsze prace przygotowane w ramach konkursu na komiks ekonomiczny, zorganizowanego przez Fundację Forum Obywatelskiego Rozwoju w 2008 roku. Komiksy zostały pozytywnie ocenione przez nauczycieli i zarekomendowane przez CODN jako materiał edukacyjny z podstaw przedsiębiorczości.

W nawiązaniu do komiksów powstało również jedenaście scenariuszy lekcji, dotyczących takich tematów jak: inflacja, oszczędzanie/inwestowanie, podatki, wcześniejsze emerytury, prywatyzacja, płatna/bezpłatna służba zdrowia i płatne/bezpłatne studia wyższe. Można je pobrać ze strony Forum Obywatelskiego Rozwoju. Scenariusze zostały opracowane przez metodyków Centralnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli we współpracy z ekonomistami z Fundacji FOR.

Więcej informacji na stronie: http://www.for.org.pl/pl/konkurs-na-komiks-wyniki

IV edycja konkursu Eureko - Akademia Przyszłości

Rozpoczęła się kolejna edycja konkursu wiedzy o ekonomii i zarządzaniu Eureko - Akademia Przyszłości, skierowanego do studentów. Zwycięzca otrzyma stypendium o wartości do 50 000 euro oraz półroczny, płatny staż w jednej ze spółek Grupy Eureko w Europie. Rejestracja trwa od 1 października br., a pierwszy etap konkursu - polegający na rozwiązaniu testu internetowego - odbywa się w dniach 19-25 października br. W drugim etapie 150 studentów spotka się na teście pisemnym w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie (SGH jest partnerem merytorycznym konkursu). Następnie 20 najlepszych osób weźmie udział w debatach oksfordzkich, które wyłonią finałową dziesiątkę. Ostatni etap to quiz finałowy.

Więcej informacji na stronie: www.eureko-akademiaprzyszlosci.pl

Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona

Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona została stworzona w celu udostępniania internautom (w postaci cyfrowej) najważniejszych tekstów literackich i naukowych z bogatych zbiorów Biblioteki Narodowej, aby w ten sposób przyczynić się do popularyzacji dziedzictwa kulturalnego Polski, jej wielowiekowych tradycji i dokonań. W kolekcji znajdują się czasopisma, grafiki, rysunki, fotografie, książki, muzykalia, rękopisy, stare druki, ulotki i odezwy. W bibliotece zgromadzono jak dotąd ponad 20 tys. publikacji (stan na wrzesień 2009 r.). Do najczęściej oglądanych należą m.in.: Psałterz floriański, Konrad Wallenrod i Sonety Adama Mickiewicza.

Więcej informacji na stronie: http://www.polona.pl/dlibra

Europejski Program Naukowy AMGEN

Europejski Program Naukowy AMGEN (Amgen Scholars Europe Programe ASEP) to inicjatywa, która zapewnia studentom niepowtarzalną okazję do uczestnictwa w projektach badawczych, prowadzonych pod opieką najbardziej utytułowanych i doświadczonych naukowców z obszarów: biologii, bioinżynierii i chemii. Tegoroczna edycja po raz pierwszy była organizowana w Polsce. Siedmiu polskich studentów z uniwersytetów medycznych i wydziałów biochemicznych miało możliwość wyjazdu do najlepszych uczelni zajmujących się biotechnologią, chemią i biologią (Cambrige University, Ludwig-Maximilians-Universität München (LMU) oraz Instytut Karolinska w Szwecji).

Więcej informacji na stronie: http://www.amgenscholars.eu/


The e-learning list

Celem twórców serwisu jest wsparcie specjalistów ds. szkoleń i kadr w procesie wyboru dostawcy usług e-learningowych. Strona zawiera profile ponad 200 firm, co pozwala na zapoznanie się z różnego rodzaju rozwiązaniami i podjęcie optymalnej decyzji. Dodatkowo istnieje możliwość komentowania i opiniowania działalności poszczególnych usługodawców. W przypadku braku czasu na przeglądanie profili firm osoba zainteresowana może pozostawić szczegółowy opis poszukiwanego rozwiązania, a firmy realizujące dane usługi same zgłoszą się do niej ze swoimi ofertami.

Więcej informacji na stronie: http://www.e-learninglist.co.uk/

Program upowszechniania osiągnięć nauki z zakresu zrównoważonego rozwoju

Głównym celem projektu jest upowszechnienie wyników badań z zakresu zrównoważonego rozwoju i gospodarki opartej na wiedzy oraz pobudzenie świadomości znaczenia tych koncepcji w procesie kształcenia w szkołach wyższych - na potrzeby współczesnej gospodarki. W ramach przedsięwzięcia organizowane będą seminaria, warsztaty informacyjno-dydaktyczne, międzynarodowa konferencja naukowa oraz informatorium zrównoważonego rozwoju i gospodarki opartej na wiedzy. Organizatorzy zapraszają do udziału w projekcie pracowników naukowo-dydaktycznych i dydaktycznych zatrudnionych w jednostkach naukowych oraz studentów kierunków ekonomicznych, społecznych, humanistycznych, przyrodniczych i technicznych.

Projekt realizowany jest przez Wyższą Szkołę Ekonomiczną w Białymstoku, w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, i współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Więcej informacji na stronie: http://gow-zr.pl/

Academic Earth - Video lectures from the world's top scholars

Academic Earth to organizacja, której misją jest umożliwienie dostępu do edukacji na najwyższym poziomie, z każdego zakątka Ziemi. W tym celu stworzono przyjazny użytkownikom serwis edukacyjny, w którym publikowane są nagrania wideo wykładów najlepszych światowych naukowców, z takich uczelni jak: Berkeley, Harvard, MIT, Princeton, Stanford, UCLA oraz Yale.

Więcej informacji na stronie: http://academicearth.org/